fb pixel Nejkrásnější katedrály Francie, díl II.: V Remeši a Metách pochopíte, proč se středověcí lidé tak báli Boha – G.cz
Vyhledávání

Nejkrásnější katedrály Francie, díl II.: V Remeši a Metách pochopíte, proč se středověcí lidé tak báli Boha

+ DALŠÍCH 15 FOTEK + DALŠÍCH 16 FOTEK

Kdy a kam budeme moci v klidu, bez roušek a následné karantény vycestovat, to zatím přesně nevíme. Proto jsme dali dohromady fotky z našich cest za poznáváním nejkrásnějších gotických katedrál Francie. Přinášíme druhý díl, v němž se podíváme na ty nejvýznamnější sakrální stavby země galského kohouta - katedrály v Remeši, Chartres a mnoho dalších.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 26.4.2020, 10:37

Remeš - město králů

Protože zahraniční dovolená je minimálně letos obestřena řadou neustále se měnících informací a nařízení, rozhodli jsem se přinášet vám pravidelné víkendové články inspirované našimi vlastními cestami. Tentokrát jsme se rozhodli virtuálně vás provést po nejkrásnějších a nejvýznamnějších gotických katedrálách Francie, která je právě tímto typem památek proslulá.

V prvním díle jsme se podívali do té asi nejslavnější - Notre-Dame v Paříži, rovněž jsme vás ale nechali nakouknout do významné katedrály v Amiens nebo do Notre-Dame v Laonu, nádherné ukázky raně gotické architektury, která je vůbec první stavbou světa, na níž bylo dosaženo jednoty architektonických prvků.

Ale to nejlepší jsme si šetřili! Takže, pokud jste fanoušky středověké sakrální architektury stejně jako my, pohodlně se usaďte, protože teď vás čeká opravdové pošušňání. Do následující galerie jsme totiž dostali dvě ze tří nejdůležitějších francouzských gotických katedrál - korunovační katedrálu v Remeši a její předobraz, katedrálu v Chartres.

To ale není ani zdaleka všechno: můžete si zevrubně prohlédnout také zcela unikátní katedrálu sv. Cecílie, která leží ve městě Albi v regionu Midi-Pyrénées na jihu Francie. Tato stavba se od svých gotických kolegyň výrazně liší tvarem i stavebním materiálem, přitom pochází ze stejného období - začali ji stavět roku 1282 a dokončili o přesně 200 let později.

Katedrála má jen jednu loď a jedinou věž, které se říká Baldaquin a byla k ní přistavěna v 16. století. Ještě zajímavější ale je, že na rozdíl od ostatních, kamenných gotických katedrál je ta v Albi postavena z červených pálených cihel. Zdi jsou tlusté 6 metrů a kostel je považován za jednu z nejmohutnějších cihlových staveb světa. Byla záměrně vystavěna jako pevnost a tak, aby mohla v případě ohrožení fungovat jako opevněný kostel. Měla totiž deklarovat neporazitelnost katolické církve; vznikla ještě pod vlivem Albigenské křížové výpravy, kterou vyhlásil papež Inocenc III. v roce 1208 proti katarům obývajícím jih země, a měla symbolizovat potlačení právě Albigenského kacířství.

A to se bavíme jen o tom, jak jedinečný je její exteriér. Interiér je ještě něco jiného - ale to se dozvíte, když zalistujete galerií výše a na chvíli se tak z pohovky ve vašem obýváku přemístíte do Francie...

Podobné články

Doporučujeme

Další články