fb pixel
Vyhledávání

Nejdůležitější lék v historii: Penicilin pomohl desítkám milionům lidí

Zdroj: Autor: Official photographer – http://media.iwm.org.uk/iwm/mediaLib//32/media-32192/large.jpgThis photograph TR 1468 comes from the collections of the Imperial War Museums., Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24436974

Penicilin je známý jako antibiotikum, které je dnes nezbytné pro léčbu mnoha různých nemocí. Ačkoli ho dnes považujeme za běžnou součást medicíny, před necelým stoletím byl naprosto revolučním objevem. Je proto zajímavé podívat se na jeho historii. Jak byl penicilin objeven a kdo se zasloužil o jeho uvedení do praxe?

Martin Miko
Martin Miko 30.8.2024, 16:09

Lze říci, že penicilin byl objeven naprostou náhodou. V roce 1928 si Alexander Fleming všiml plísně v Petriho misce s bakteriemi, která zabíjela okolní bakterie. Tento objev ho podnítil k dalšímu výzkumu. Až v roce 1939 jeho práci převzali dva britští vědci, Howard Walter Florey a Ernst Boris Chain, kteří na základě Flemingových pozorování dokázali penicilin izolovat. Za tento významný přínos byli všichni tři vědci v roce 1945 oceněni Nobelovou cenou za fyziologii a medicínu.

Život Alexandera Fleminga byl plný nečekaných událostí. Pracoval na škole Panny Marie v Londýně, kam se údajně rozhodl jít jen kvůli svému zájmu o místní plavecký tým. Nicméně zde strávil celý svůj život. Ačkoli nejprve vystudoval chirurgii, jeho zájem se později přesunul k bakteriálním infekcím a vývoji vakcín. Rád zkoumal neobvyklé jevy, a proto nechával bakterie ve své laboratoři po dlouhou dobu, aby zjistil, zda se s nimi něco nestane. A to se nakonec stalo – zcela nečekaně objevil penicilin. Plíseň zvaná Penicillium notatum se do jeho Petriho misky pravděpodobně dostala otevřeným oknem laboratoře.

V Československu byl první penicilin vyroben v roce 1944, tedy rok před koncem druhé světové války. Nesl označení BF Mykoin 510. Výroba se uskutečnila v chemicko-farmaceutické továrně v Dolních Měcholupech pod vedením Jiřího Fragnera. Tato továrna je stále v provozu, i když pod jiným názvem.

Penicilin, patřící mezi beta-laktamová antibiotika, je účinný proti mnoha druhům bakterií. Obecně řečeno, tento lék narušuje tvorbu buněčných stěn bakterií, což v některých případech vede až k jejich smrti. Lékaři ho často používají k léčbě infekcí způsobených grampozitivními bakteriemi, jako jsou streptokoky, stafylokoky, listerie, bacily a další. Penicilin však také působí proti některým gramnegativním bakteriím, například proti borreliím a leptospirám.

O účinnosti penicilinu není třeba pochybovat, což dokládá i velký počet vyléčených pacientů. Podle odhadů vědců penicilin od svého objevu zachránil přes 82 milionů životů.

Zdroje informací:

https://www.sciencemuseum.org.uk/objects-and-stories/how-was-penicillin-developed

https://en.wikipedia.org/wiki/Penicillin

Podobné články

Doporučujeme

Další články