fb pixel Nejdřív záhonky, pak co, vydýchávání vzduchu? Žižkováci jsou ve při se starostkou kvůli snaze udělat si to doma hezké – G.cz
Vyhledávání

Nejdřív záhonky, pak co, vydýchávání vzduchu? Žižkováci jsou ve při se starostkou kvůli snaze udělat si to doma hezké

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Celá Praha je momentálně v rozkladu, a tak se problémky jejích dílčích částí zdají trochu malicherné. Ten, co se týká Prahy 3, ovšem ze židle nadzvedl i lidi, kteří tam nebydlí. Starostka Vladislava Hujová se totiž navezla do dobrovolných zahradníků, kteří zdejší ulice z vlastní, a nutno dodat nezištné, iniciativy zvelebují zřizováním malých záhonků.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.5.2018, 11:10

Žižkov vs. Hujová

Byli jste někdy na Žižkově? Pokud ne, tak všechno, co se o něm říká, platí. Hospodu tu najdete na každém rohu a po mnoha ulicích se dá pohybovat pouze slalomem mezi rozbitými lahvemi, psími exkrementy a lidmi vyvrženými pozůstatky večírku z předchozího dne. To samozřejmě trochu přeháníme, každopádně úplně ukázková čtvrť to fakt není.

Jinak se tam ale žije krásně, a tak zdejším lidem vzhled jejich ulic není jedno. Proto se členové komunity, často matky s dětmi, a hnutí Street Gardening asi před rokem začalo snažit. V praxi to vypadá tak, že zelené plochy mezi stromy i jinde čistí od odpadků, osazuje většinou sezónními květinami a ano, kvůli ochraně rostlin je také oplocuje nízkými provizorními plůtky. K vidění jsou tu i z kamenů poskládané totemy, které často mění podobu. Pro každého, kdo sem zabloudí, je to zkrátka potěšení. A zatímco konkrétně Street Gardening funguje i v jiných městských částech, kde je oficiálně podporováno, a to třeba i granty, pro první dámu žižkovské radnice Vladislavu Hujovou (TOP 09) je tahle bohulibá aktivita problematická.

„Když procházím ulicemi Prahy 3, všimla jsem si provizorních oplocení stromů, nebo celých pásů zeleně, kde si lidé vysazují kytičky a snaží se zahradničit. Tato privatizace veřejného prostoru je naprosto nepřípustná, kdyby se takto choval každý, veřejný prostor by přestal být veřejným,“ uvedla politička v textu, který sepsala pro oficiální list městské části a my se ptáme - WTF? Chápe Hujová význam slova privatizace? Má pocit, že se žižkovští zahradníci zvelebováním okolí svých domovů nějak materiálně obohacují? Nebo že si snad osázené prostory nyní nárokují jako své vlastní, soukromé?

Starostčin postoj hlava fakt nebere nejenom žižkovákům, ale i dalším Pražanům, kteří kauzu bujaře řeší na sociálních sítích. Situace neunikla ani moderátorovi DVTV Martinu Veselovskému, který ji komentoval následovně: „Tohle je boží... Starostka Prahy 3 Hujová píše o sázení kytiček ke stromům podělaným od psů a zasypaným vajgly kuřáků.“

Podle starostky je svobodné zahradničení v přímém konfliktu s vlastní snahou radnice veřejná prostranství zvelebovat a navozovat v nich „idylickou náladu". Hujová se domnívá, že není možné aby si na ulici každý dělal, co chce, protože "veřejný prostor není erárním vzduchoprázdnem". Celá věc se nám zdá tak absurdní, že bychom se vůbec nedivili, kdyby Hujové příště vadilo vydýchávání žižkovského vzduchu lidmi, kteří tu jsou jen na návštěvě, anebo kdyby chtěla zatrhnout volné procházení se po žižkovských chodnících.

Autorka textu žije na Žižkově a o víkendu si just půjde vysadit nějakou tu kytičku před dům.

Podobné články

Doporučujeme

Další články