fb pixel
Vyhledávání

Nejasná smrt mladého Chruščova a cirkusačka Brežněvová: Pohnuté osudy dcer a synů velkých sovětských vůdců

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 48 lety zřemel Nikita Chruščov, jeden z velkých sovětských vůdců. Mimo jiné po sebě nechal pět dětí, které by každé jedno z nich mohlo vyprávět o hodně pohnuté cestě osudu. Ono vůbec být potomkem třeba Stalina, Brežněva nebo i současného ruského prezidenta Putina neznamená zrovna život jako peříčko. Přesvědčit se o tom můžete v následujícím článku...

Václav Roman
Václav Roman 11.9.2019, 06:58

Otazníky nad smrtí syna Nikity Chruščova

Stalinův nástupce Nikita Sergejevič Chruščov měl celkem pět dětí. Dvě z prvního manželství a tři z třetího. Chruščov svou rodinu ukazoval často na veřejnosti, dokonce ji bral i na zahraniční cesty. Důvod to mělo prostý – zvyšovalo to jeho popularitu. Jeho první manželka zemřela velmi záhy, už tři roky po svatbě. Přesto z tohoto manželství vzešli dva potomci – dcera Julija a syn Leonid. Syn se dal k letectvu, bojoval ve druhé světové válce a dle všeho byl 11. března 1943 zabit ve službě. Okolnosti sestřelení jeho letounu jsou však zahaleny silnou vrstvou tajemství a kontroverzí. Leonidovo tělo nebylo nikdy nalezeno a vyrojily se spekulace, že havárii přežil a kolaboroval s Němci. Později měl být zajat Sověty a Stalin nařídil jeho popravu, zatímco Chruščov prosil o jeho život. To je ovšem jen jedna z mnoha konspiračních teorií, která není podložena důkazy.

Poslední žijící potomek Nikity Chruščova

Se svou třetí manželkou, Ukrajinkou Ninou, měl Chruščov tři děti. Nejprve přišla na svět dcera Rada, poté syn Sergej a nakonec dcera Jelena. Sergej, obdobně jako údajná dcera současného ruského prezidenta, pracoval na vysokých vědeckých postech. Dokonce byl vyznamenán Leninovým řádem za své přispění k vývoji a konstrukci sovětských raket. Kromě toho publikoval řadu knih, mnoho z nich pojednává o jeho otci. Synovi někdejšího sovětského vůdce je 83 let a v roce 1991 emigroval se svou manželkou do USA, kde přednáší na univerzitě politologii a moderní dějiny.

Neposedné děti Leonida Brežněva

Další sovětský vůdce Leonid Brežněv měl dvě děti. Syn Jurij působil v Ústředním výboru Komunistické strany Sovětského svazu, a to až do doby, než byl donucen k odchodu do důchodu, čehož se dočkal na základě obvinění ze zpronevěry a korupce. Následně byl zatčen a byl mu zabaven majetek. Po rozpadu SSSR přestal veřejně vystupovat a odmítl se politicky angažovat.

Jeho sestra Galina měla už od dětství hodně vzdorovitou povahu a později proslula svými extravagantními výstřelky. Zatímco její otec z ní chtěl mít diplomatku, ona toužila po tom stát se herečkou. Otec jí to zakazoval, ale všechno marné. Galina nakonec odjela s cirkusem a živila se nějaký čas jako garderobiérka. Skandál střídal skandál, až rodina zatáhla za záchrannou brzdu a přinutila Galinu nastoupit do tiskové agentury. V té době se seznámila s podplukovníkem Jurijem Čurbanovem, kterého si později vzala. Brežněv byl spokojený, neboť Čurbanov se politicky angažoval. Čurbanovi sňatek samozřejmě pomohl v jeho kariérním růstu. Galina i po svatbě pokračovala ve výstředním životě, s Čurbanovem se nakonec rozvedla a na sklonku života vzpomínala na staré časy, u čehož konzumovala nadměrné množství alkoholu.

Potomci Josefa Stalina: dcera emigrovala, syn zemřel za nejasných okolností

Děti Josifa Vissarionoviče Stalina neměly zrovna šťastný osud. Nejdéle žila jeho jediná dcera Světlana, která v roce 1968 ze Sovětského svazu utekla. Útočiště hledala na americké ambasádě v Dillí, odkud chtěla najít cestu za železnou oponu. Nakonec se jí to podařilo. Dostala se do USA, kde žila až do konce svého života. Zemřela v roce 2011 v americkém Wisconsinu.

Mnohem pohnutější je životní osud Stalinova syna Jakova. Jakov se svým otcem nijak zvlášť nevycházel. Stalina rozzuřilo zvláště to, že se jeho syn zasnoubil s dívkou židovského původu. Za druhé světové války sloužil Jakov Džugašvili jako dělostřelecký důstojník v Rudé armádě a během bitvy u Smolenska padl do německého zajetí. Němci jej chtěli vyměnit za sovětského zajatce, maršála Friedricha Pauluse, který byl zajat u Stalingradu. Stalin měl však nabídku odmítnout s komentářem, že „neměníme nadporučíka za polního maršála“. Následně měl v koncentračním táboře Sachsenhausen spáchat Jakov sebevraždu skokem do elektrického plotu. Je také možné, že se nejednalo o sebevraždu, nýbrž šlo o neúspěšný pokus o útěk. Spekuluje se také o tom, že byl Jakov zavražděn. Kolem jeho smrti se opět objevily konspirační teorie. Třeba ta, že v době, kdy měl být v německém zajateckém táboře, byl už dávno po smrti.

A zde detailněji o tom, jak se v ruské televizi objevila Putinova dcera.

Podobné články

Doporučujeme

Další články