Nechce se vám k volbám? Vysvětlíme vám, proč byste komunálky neměli ignorovat – G.cz
Vyhledávání

Nechce se vám k volbám? Vysvětlíme vám, proč byste komunálky neměli ignorovat

Je pravda, že komunální volby nepatří mezi ty nejoblíbenější, ale na druhou stranu v nich jde o mnohem víc, než si myslíte. Komunální politik totiž dokáže ovlivnit život ve vašem městě přímo. Ano, nezajistí vám levnější daně na pivo nebo rychleji dostavěnou dálnici, ale zato dokáže vytvořit další školku, zařídit víc popelnic na tříděný odpad nebo uspořádat kvalitnější kulturní akce. Zde je 6 důvodů, proč jít ke komunálním volbám.

Martin Miko
Martin Miko 5.10.2018, 09:57

1. Máte na to právo

Zatímco v dobách socialismu byly volby povinné, ale možnost svobodně si vybrat v podstatě nebyla, v době demokratické si možnosti volit nevážíme. Průměrná volební účast u komunálních voleb je kolem 50 %, což statisticky znamená, že váš hlas má dvakrát větší váhu, než kdyby přišlo volit 100 % plnoletých a svéprávných občanů. Když máme možnost jít k volbám, využijme ji.

2. Když vám vadí strany, volte lidi

V případě, že pocházíte z malého města nebo obce, velkou část kandidátů pravděpodobně znáte. Jestli vám vadí volit přímo nějaké strany, křížkujte kandidáty, kteří vám jsou sympatičtí. I například v Hnutí ANO určitě kandidují na komunální úrovni schopní a slušní lidé.

3. Rozumnou volbou eliminujete rasisty, extrémisty a xenofoby

Při každých volbách se vyrojí obrovské množství stran, které hrají pouze hru se strachem. Za posledních pár let se objevilo víc kandidátů, kteří chtějí zastavit islám v ČR, než reálných migrantů z muslimských zemí, kteří sem migrovali. Bohužel strašení seniorů a jednoduchých lidí jeto jediné, co dokáží. Rozumnější bude vybrat nějakou stranu, která vzešla z řad aktivních občanů. Občanská společnost dokáže víc než obézní podnikatel, co si zaplatil 30 billboardů.

4. Nezapomeňte, že můžete dát hlas více stranám

Jestliže sympatizujete s více stranami, není problém rovnoměrně nebo nerovnoměrně rozdat křížky těm stranám, s jejichž názory se ztotožňujete. Existuje takové nepsané pravidlo, že v téměř každém volebním programu naleznete nějaký bod, se kterým úplně nebo částečně souhlasíte. Nezapomeňte, že každý hlas má smysl.

5. Volte lidi, které znáte

To platí samozřejmě v komunální politice. Není to myšleno tak, že byste měli volit pouze kandidáty, se kterými chodíte v pátek na pivo, ale ty, kteří jsou vidět a hlavně je vidět jejich reálná práce, kterou pro město vykonali. Logicky budete radši volit fotbalového trenéra, který bude prosazovat více peněz pro mládežnický sport než někoho, kdo ani není z vašeho města a hovoří k vám pouze skrze letáky a výlepové plochy.

6. Když nepůjdete, tak mlčte v diskuzích

Nejhorší lidé jsou ti, kteří na politiku nadávají, ale když se jich zeptáte, koho byli volit, tak vám řeknou, že u voleb vlastně ani nebyli. Takoví lidé by vlastně ani neměli mít právo na to si stěžovat, že se mají špatně. Nebuďte jako oni. Jít k volbám je nejen právo občana, ale i jeho morální povinnost.

A zde je návod, jak byste měli správně volit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články