fb pixel Nebankovní půjčky - výhody, nevýhody a rizika – G.cz
Vyhledávání

Nebankovní půjčky - výhody, nevýhody a rizika

Zdroj: Pixabay

Na českém finančním trhu působí řada bankovních i nebankovních společností. Oba typy mají své výhody a nevýhody. Kdy se vyplatí využít služeb nebankovního poskytovatele a na co si dát pozor?

Komerční sdělení 17.6.2022, 09:26

Každý poskytovatel nebankovní půjčky musí disponovat licencí od České národní banky. Pokud to tak není, jedná se o nelegální službu hraničící s nezákonnou lichvou. Lákavá půjčka pro dlužníky či půjčka bez příjmu tak s sebou může nést riziko. Tomu se však dá vyhnout.

Jak vybrat spolehlivého poskytovatele?

K nebankovním společnostem se obvykle uchylují žadatelé, kteří z různých důvodů neuspěli u klasické banky. Poskytovatelů je v českém prostoru celá řada a o těch nejznámějších lze jednoduše zjistit řadu informací.

Nejjednodušší způsob, jak ověřit důvěryhodnost nebankovní společnosti, je hledání informací na internetu. Potenciální klient by měl číst recenze bývalých a současných klientů a rozhodně by se měl vyhnout společnostem, které žádné recenze nemají.

Na co si dát pozor při výběru poskytovatele? V první řadě na platnou licenci ČNB. Pokud poskytovatel licenci nemá, stojí jeho služby mimo zákon. Společnost by měla mít také přehledné webové stránky a nabízené služby by měly být jasné a transparentní.

Při studování podmínek půjčky je důležitá srozumitelnost a přehlednost. Klient musí mít ve všech bodech smlouvy jasno a musí všemu plně rozumět.

Výhody nebankovních půjček

Nebankovní poskytovatelé nabízejí řadu výhod, díky kterým jsou jejich služby oblíbené a vyhledávané. Například okamžitá půjčka o víkendu ihned na účet by u klasické banky nejspíš neprošla, u nebankovních společností však není žádnou raritou.

Největší výhodou nebankovních půjček je vysoká schvalovatelnost. Tyto půjčky jsou dostupné i žadatelům, kterým klasická banka nepůjčí. Nebankovní společnosti totiž vycházejí vstříc i klientům s horší bonitou.

Půjčku lze získat dokonce i v případě zadlužení. Stejně tak i lidé bez pravidelných příjmů a se záznamy v registru dlužníků mohou u nebankovních poskytovatelů uspět.

Další výhodou je rychlé a jednoduché sjednání. Půjčky lze sjednat online prostřednictvím jednoduchého formuláře. Peníze může mít žadatel na svém bankovním účtu již do několika minut.

Nespornou výhodou je také velký výběr poskytovatelů. Někteří nabízí i první půjčku pro nové klienty zdarma. To znamená, že klient vrátí pouze půjčenou částku bez úroků a poplatků.

Nevýhody nebankovních půjček

Nebankovní půjčky mají však i několik nevýhod. V první řadě jsou to vysoké úroky a nevýhodná RPSN. Poskytovatelé tak kompenzují riziko, které podstupují, když půjčují méně solventním klientům.

K nevýhodám patří i omezená výše půjčované částky. Pro dlužníky a klienty bez příjmu jsou obvykle půjčovány jen částky v horizontu stovek a jednotek tisíc korun. Nebankovní půjčky jsou také zpravidla krátkodobé a splatit dluh je třeba velmi rychle.

Zásadní nevýhodou je, že tento finanční sektor přitahuje podvodníky a podezřelé podnikatele. Každý, kdo využívá služeb nebankovních poskytovatelů půjček, by měl být velmi ostražitý.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články