fb pixel Rizikové půjčky – na jaké si dát pozor? – G.cz
Vyhledávání

Rizikové půjčky – na jaké si dát pozor?

Zdroj: Pexels.com

Obliba nebankovních poskytovatelů úvěrů neustále roste. Není divu, však mnohdy lákají na nižší poplatky a výhodnější podmínky než banky. Na co si u nich naopak dát pozor? Jaké typy nebankovních úvěrů jsou nebezpečné?

Komerční sdělení 1.4.2022, 09:30

Stejně jako se mezi nebankovními půjčkami nachází řada skutečně výhodných produktů, zahrnují i velké množství takových, které klientovi mohou snadno způsobit finanční potíže. S ověřenými i naopak nebezpečnými úvěry čtenáře seznamuje portál www.niklak.cz.

Obecně platí, že čím benevolentnější podmínky pro schválení, tím rizikovější poskytovatel. Tyto společnosti se záměrně snaží na svou stranu získat nezaměstnané a zadlužené žadatele, aby jim za následné nesplácení mohli účtovat enormně vysoké poplatky.

Půjčka na směnku s exekucí

Vyloženě cestou do pekla jsou produkty jako půjčka na směnku s exekucí. Co je na směnce tak rizikové? Řadí se mezi cenné papíry, se kterým věřitel může jít rovnou k soudu. Jejím podpisem se dlužník zavazuje ke včasnému splacení.

Přesto se k ní mnoho lidí uchyluje. Zejména se jedná o klienty s dluhy nebo dokonce exekucemi, kterým ověřené a bezpečné společnosti úvěr poskytnout nechtějí. Nevidí tak ze své situace jiné východisko, než je právě půjčka na směnku.

Půjčka v exekuci přitom může finanční problémy velice jednoduše ještě zhoršit. Její poskytovatelé totiž nemají za cíl nic jiného, než na svých klientech vydělat, čehož se snaží dosáhnout nebývale vysokými úroky a dalšími poplatky.

Půjčky na ruku

Typický produkt nebankovních poskytovatelů představují půjčky na ruku. Vyznačují se vyplacením v hotovosti, které není zdržováno zdlouhavým bankovním převodem. Vše tak může proběhnout i během víkendu či státního svátku, a to klidně už pár minut po sjednání.

Předání financí obvykle probíhá buď na pobočce, nebo na smluveném veřejném místě – třeba v kavárně či přímo u klienta doma. Některé společnosti využívají výdejní místa. Například Zaplo půjčku si lze vyzvednout na libovolné pobočce trafiky GECO, které mají otevřeno každý den.

Ačkoliv se tento produkt může jevit zcela nevinně, má i své stinné stránky. Bývá velmi drahý a není výjimkou, že ho nabízejí podvodníci a lichváři. Ti cílí zejména na rizikové žadatele, od kterých při nesplácení vyžadují stále vyšší poplatky.

Nevýhodou půjčky na ruku je i zpravidla omezená výše a doba splatnosti a také horší dostupnost nabízí ji totiž jen málo ověřených společností. Před sjednáním by si měl zájemce proto o dané společnosti zjistit co nejvíce informací.

Půjčka bez doložení příjmu

Také na půjčky bez doložení příjmu je potřeba si dát pozor, neboť se mezi jejich poskytovateli vyskytuje velké množství podvodníků, kteří své klienty okrádají. Někdy úvěry bez příjmu inzerují také pod názvy půjčka na mateřské či půjčka pro nezaměstnané.

Produkt doprovází vysoké úroky, RPSN a při neschopnosti ho včas splatit také další poplatky. Proto je při výběru důležité nenechat se zlákat hned první nabídkou, dobře si sjednání promyslet a volit s rozvahou. Obzvlášť, pokud jsou zájemci v situaci, kdy jsou nezaměstnaní nebo na mateřské.

Vybírejte z ověřených poskytovatelů

Kde tedy hledat spolehlivý a bezpečný nebankovní úvěr? A jak takový produkt poznat? Jednoduše. Stačí vyhýbat se zdánlivě lákavým půjčkám s nedostatkem recenzí a držet se ověřených poskytovatelů, s nimiž jsou klienti opakovaně spokojení.

Mezi ty vůbec nejoblíbenější patří Zonky, Zaplo, Home Credit, Kamali či Ferratum. I některé menší společnosti stojí za zvážení. Jen je důležité si o každé vždy sehnat dostatek informací a v ideálním případě si vyslechnout i nějakou osobní zkušenost.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články