fb pixel Navždy pan Darcy: Colina Firtha proslavil Forman, ale role univerzálního muže snů ho zaškatulkovala na celý život – G.cz
Vyhledávání

Navždy pan Darcy: Colina Firtha proslavil Forman, ale role univerzálního muže snů ho zaškatulkovala na celý život

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Colin Firth se už ve čtrnácti letech rozhodl, že bude hercem. Dnes je mu čerstvě dvaašedesát a všichni víme, že ten sen se mu víc než splnil. Mezinárodně uznávaná hvězda je symbolem britské elegance, ale zároveň je jeho tvář už asi navždy spojená s jednou postavou - s panem Darcym, mužem snů mnoha žen a dívek. Ačkoliv to byla role ve Formanově Valmontovi, která ho proslavila, až Darcy z něj udělal ikonu. A, jak sám Firth říká, zároveň mu dost jasně nalajnoval kariéru.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.9.2020, 07:28

Mr. Firth

Sametový hlas promlouvající s britským přízvukem, pohledný obličej gentlemansky skrývá emoce, které však důkladný pozorovatel rozpozná při pohledu do hlubokých očí... Prototyp elegantního muže, muž snů - a zároveň popis Colina Firtha, čerstvě dvaašedesátileté legendy britských filmů různého typu, ale především těch romantických, pochopitelně. Jeden z představitelů pana Darcyho a rovnou ten, s nímž je postava původně pocházející z pera Jane Austen neodmyslitelně spjata.

Colin Firth se narodil jako nejstarší ze tří dětí dvěma akademikům, přičemž jeho otec, David Firth, nějaký čas pracoval pro nigerijskou vládu. Díky tomu se herec do Afriky několikrát podíval a vyvinul si vztah k tamním domorodcům, za jejichž práva a lepší život dodnes bojuje skrze nejrůznější nadace a charitativní činnost. Zároveň je velkým odpůrcem Brexitu, a to zejména z obavy o osud obyvatel neanglického původu - sám před časem kromě britského občanství přijal ještě italské. Firth zkrátka patří světu, kde hranice nebo původ nehrají roli. Mohl by být ještě sympatičtější?

O herectví se začal zajímat už ve čtrnácti letech, a i když šel studovat na univerzitu, nevydržel tam dlouho. „Škola mě vždycky nudila,“ zdůvodňuje brzký konec studia Firth a zároveň často zmiňuje, že celou základku i střední byl vyvrhel a zažil si tvrdou šikanu. I to ho mohlo od setrvávání na akademické půdě odrazovat, nicméně primárním důvodem byl samozřejmě herecký talent, který ze začátku uplatňoval především na divadle. V letech 1980 až 1983 studoval drama v prestižním Drama Centre v Londýně, přičemž se živil, jak to šlo a třel bídu s nouzí. Byl pevně odhodlaný stát se hercem. Jeho první významnou rolí na prknech, jež znamenají svět, byl Hamlet, kterým oslovil řadu agentů a začaly mu chodit nabídky na filmové konkurzy. On si pár menších roliček zahrál, ale vždy upřednostňoval drama sehrávané v reálném čase a přímo před živými diváky. Pak ale přišel Miloš Forman a příležitost zahrát si Valmonta.

Role záletného vikomta, který pro pobavení své a markýzy de Merteuil svádí nevinné dívky a ženy, přinesla Firthovi slávu i první velkou lásku, hereckou kolegyni Meg Tilly, jež ve Valmontovi hrála paní de Tourvel - jedinou ženu, kterou Valmont upřímně miloval, což je pro pár hezky symbolické. Ač spolu mají syna, nikdy se nevzali a vztah vydržel jen tři roky. Pro někoho už dost zkušeností na celý život, pro Firtha pouhý začátek...

Polovina 90. let byla pro Colina Firtha zlomová, a to proto, že se stal panem Darcym. Ne, že ho hrál, on se jím doopravdy stal díky slavné televizní adaptaci Pýchy a předsudku z produkce BBC. Jane Austen je v Británii synonymem romantiky, chytré, britské romantiky plné elegance a humoru a Firth se okamžitě ukázal jako dokonalé ztělesnění dokonalého pana Darcyho, jehož spisovatelka kdysi stvořila. Bohatý, pohledný, moudrý, vzdělaný, ve skutečnosti věrný a milující, ale schovaný za fasádou vážného muže. Která by takového nechtěla? Jak ale Firth splynul s postavou pana Darcyho, dost jasně tím určil svoje další kariérní směřování. Ztvárnil mnoho různorodých rolí, na jejich výběr se můžete podívat v následující galerii. Ten muž snů s chlapecky pohlednou tváří a upřímnýma očima už mu ale prostě zůstal.

Že Darcy a jemu podobné typy rolí ho budou provázet po zbytek kariéry, to si Firth tehdy samozřejmě neuvědomoval a s povděkem přijímal slávu a nabídky, které s ní přicházely. Když o několik let později dostal možnost zahrát si Darcyho znovu, přesto jinak, skočil po ní - ano, řeč je o Marku Darcym z Deníku Bridget Jones, který je, a rozhodně ne náhodou, právě naopak, moderní verzí toho austenovského Darcyho. Firth se k roli vrátil s tím, že chtěl svou životní úlohu posunout a dokonce si pak Darcyho střihl ještě i v kritikou nepříliš oceňovaných dvou pokračováních Bridget Jones.

Dnes, když je mu přes šedesát, už party milovníků nehraje. Našel se v elegantních mentorech, jakým je například jeho agent Harry Hart v Kingsmenech, sedí mu role vojenských a námořních důstojníků. Vlasy prošedivěly, ale z britského šarmu a osobního kouzla neztratil Firth vůbec nic. Ten Darcy v něm prostě pořád je...

Podobné články

Doporučujeme

Další články