fb pixel Nasadil si korunu a do roka zemřel: Dostihla Heydricha stará kletba královských klenotů? – G.cz
Vyhledávání

Nasadil si korunu a do roka zemřel: Dostihla Heydricha stará kletba královských klenotů?

Detail repliky koruny při jedné z výstav + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kořeny rčení „nasadit tomu korunu“ sahají pravděpodobně do roku 1941, kdy na hlavě Reinharda Heydricha měla údajně spočinout ta královská, se kterou se pojí zajímavá pověst. Kdo si ji totiž neoprávněně na hlavu nasadí, do roka zemře násilnou smrtí. A to se v případě zastupujícího říšského protektora skutečně stalo.

Václav Roman
Václav Roman 19.11.2019, 07:39

Legenda, nebo skutečnost?

To, že byl na Reinharda Heydricha 27. května 1942 ve slavné libeňské zatáčce spáchán atentát, na jehož následky o několik dní později zemřel, víme. Také není pochyb, že Heydrich si necelé dva měsíce po své „korunovaci“, kdy se stal zastupujícím říšským protektorem pro Protektorát Čechy a Morava, nechal ukázat české korunovační klenoty. Heydrich navštívil Svatováclavskou kapli 19. listopadu 1941, o čemž informovala protektorátní média. A traduje se, že si tehdy nasadil svatováclavskou korunu na hlavu, ačkoliv jasné důkazy o tom nejsou.

V listopadu 1941 byl tehdejší prezident Emil Hácha nucen předat sedm klíčů od korunní komory právě zastupujícímu říšskému protektorovi. Stalo se tak při slavnostní události, které se zúčastnil velký počet protektorátních i říšských politiků. Akt měl symbolizovat, že Heydrich přebírá ochranu nad odznaky české státnosti. Heydrich se spolu s několika dalšími šel na korunovační klenoty, uložené v katedrále svatého Víta, podívat.

Co se dělo dál? Jiří Sequens ve svém filmu Atentát z roku 1964 poukázal na skutečnost, že si Heydrich svatováclavskou korunu prý nasadil na hlavu. Nejednalo se však o autentický záběr. Koruna spočinula na hlavě filmového Heydricha, a ačkoliv je to umělecky výborně zpracovaný záběr, jako důkaz jej brát nelze. Legendu však podpořil dokonale.

Právě svatováclavská koruna je nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů a pojí se s ní velké množství tradic, zajímavých příběhů, legend, a dokonce i kletba, která vznikla už ve středověku. Do svatováclavské koruny byl vložen trn z Kristovy koruny, který měl být symbolem jeho utrpení. Podle středověké teorie byli panovníci vyvolení Bohem a korunován tak nemohl být kdekdo. A právě z této teorie vznikla pravděpodobně ona pověst o kletbě, kterou měl naplnit právě Reinhard Heydrich.

A zde si můžete připomenout 8 zajímavostí o nejvzácnějším z českých korunovačních klenotů, o svatováclavské koruně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články