fb pixel Národovecká ostuda: chlubí se lídryně ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti koupeným titulem? – G.cz
Vyhledávání

Národovecká ostuda: chlubí se lídryně ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti koupeným titulem?

Extremistická Dělnická strana byla již zakázána, nicméně s pozměněným názvem funguje dál. Její kandidáti mají velmi specifické chápání používání akademických titulů.
Zdroj: Profimedia.cz

Do voleb míří letos celkem 31 politických stran a hnutí, mezi nimi i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Lídryně středočeské kandidátky DSSS, Alena Poláčková, se na kandidátní listině pyšní doktorským titulem. Nicméně vše je možná tak trochu jinak a žena živící se jako numeroložka se pouze chlubí koupeným titulem bez jakékoliv akademické váhy.

Jan Palička
Jan Palička 14.9.2017, 15:24

Do voleb do poslanecké sněmovny v letošním roce míří přes 7500 lidí sdružených do celkem 31 politických stran a hnutí. Na kandidátkách nalezneme pestrou škálu osobností. Jsou zde lidé mladí (nejmladší kandidátce bude v den voleb jen těsně minimálních možných 21 let) i staří (nejstarší kandidátka má úctyhodný věk 94 let), stejně jako lidé vzdělaní i bez vzdělání. Někteří by pak rádi vzdělaně působili, ale narážejí na tvrdou realitu.

Je zvykem, že na předních příčkách kandidátek mají mnozí kandidáti klidně hned několik akademických titulů. Touto praxí se očividně rozhodli inspirovat i v ultrapravicové Dělnické straně sociální spravedlnosti, která je pohrobkem soudně zrušené extremistické Dělnické strany, proslulé svým napojením na neonacistickou scénu. I lídryně DSSS ve Středočeském kraji se tak pyšní doktorským titulem.

Jednička středočeské DSSS Alena Poláčková má za svým jménem uveden titul Dr. h. c., tedy Doctor honoris causa. Šestapadesátiletá předsedkyně krajské organizace ultrapravicové strany se tak snaží ve voličích vzbudit dojem, že je držitelkou doktorátu. Realita je ale taková, že titul Dr. h. c. má prakticky nulovou akademickou hodnotu a uděluje se jen jako čestný titul, který není problém si za drobný příspěvek univerzitě koupit.

Běžnou praxí hlavně zahraničních vysokých škol je udělování čestného doktorátu významným akademikům, kteří například mají na dané univerzitě mimořádnou přednášku. Některé školy šly ale poněkud jinou cestou a umožnily, aby si kdokoliv tento titul mohl koupit. Jedná se vlastně o jakousi svéráznou formu financování škol, které za částku kolem 1000 korun vystaví zájemci certifikát o udělení čestného doktorátu v oborech jako astrologie, alternativní medicína, ufologie, facebookové poradenství nebo paranormální ekonomie.

Právě obskurní obory jsou „doktorce“ Poláčkové vlastní, v posledních volbách do zastupitelstev krajů kandidovala tato samozvaná akademička s povoláním numeroložka, což je ostatně jedna ze specializací, kterou na svém koupeném doktorátu můžete mít uvedenou. Podle dostupných informací Alena Poláčková žádným skutečným vysokoškolským vzděláním nedisponuje a jen se ‚honosí‘ titulem, který můžete zakoupit i někomu k narozeninám bez jeho vědomí, což jen svědčí o jeho zbytečnosti (myšleno toho titulu).

V akademických kruzích je uvádění čestného doktorátu přípustné většinou jen u respektovaných docentů a profesorů, který tento titul obdrželi od nějaké celosvětově uznávané vzdělávací instituce za svůj celoživotní přínos oboru. V opačném případě, obzvláště u osob, které vysokou školu vůbec nemají vystudovanou, se jedná o pořádný trapas. Kandidátka DSSS Poláčková pak má nejspíše nutkání používat recesistický titul v rodině. Na šestém místě za středočeskou DSSS kandiduje i šestatřicetiletý Jan Poláček, rovněž s Dr. h. c. za jménem. Možná u Poláčků využili výhodné titulové akce 2 za cenu jednoho...

Zde si připomeňte, jak chtěl Adolf Hitler zlikvidovat český národ. Kdyby se mu to povedlo, nebyla by ani Dělnická strana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články