Zlomily Korobovi vaz aféry GRU?
Ruské ministerstvo obrany vyzdvihuje generálplukovníka Igora Valentinoviče Korobova jako báječnou osobu. Vzpomíná na něj jako na hrdého vlastence rodné země a skutečného syna Ruska, který navždy zůstane v srdcích všech. O mrtvých jen dobré. Je třeba si ale přiznat, že kauzy ruské vojenské rozvědky se na titulní stránky světového tisku dostávaly čím dál častěji.
Skandálů se navršilo tolik, že si na začátku října tohoto roku pozval ruský prezident Vladimir Putin Korobova, aby mu jednotlivé kauzy, které nevrhají na Rusko zrovna dobré světlo, vysvětlil. Ruský novinář Sergej Kanev uvedl, že Korobovi se po této schůzce udělalo hodně zle. Spekulovalo se o tom, že GRU čekají čistky.
Otrávený bývalý ruský agent
A jaké jsou kauzy ruské rozvědky? Stále rezonuje aféra novičok. Británie je přesvědčena, že nervový plyn ve snaze zabít Sergeje Skripala použili agenti GRU. Skripal, bývalý agent a příslušník GRU, byl letos v březnu nalezen v bezvědomí poblíž obchodního centra v britském Salisbury. Spolu s ním byla otrávena též jeho dcera Julija. Na spojitost tohoto útoku s Ruskem poukázala skutečnost, že nervově paralytický toxin novičok se vyráběl zejména v Sovětském svazu.
Britští vyšetřovatelé pak zveřejnili, že z otravy bývalého ruského agenta jsou podle jejich zjištění podezřelí Rusové Ruslan Boširov a Alexandr Petrov.
Hackerské útoky po celém světě
Další neméně palčivou kauzou je hackerský útok na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami ve Spojených státech amerických v roce 2016. Spojené státy letos v červenci vznesly obvinění proti 12 příslušníkům ruské rozvědky GRU.
Útokům ruských hackerů nečelily jen Spojené státy, ale také například Nizozemsko. To odvrátilo pokus ruské vojenské rozvědky GRU proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní, která zkoumala vzorky chemických látek, které byly použity v Salisbury i syrské Dúmě. Nizozemsko jako odvetný krok vyhostilo čtyři ruské agenty.
Před několika týdny obvinil ruskou vojenskou rozvědku GRU z páchání kybernetických útoků také britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. Uvedl, že GRU útočí po celém světě a zaměřuje se na politické a sportovní instituce, podniky i média. Odvolal se na zjištění britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti. Kromě již dvou zmíněných konkrétních případů se jednalo o útoky na ukrajinský dopravní systém či Světovou antidopingovou agenturu (WADA).
Pokud se tato obvinění zakládají na pravdě, znamená to, že Rusko si stále dělá,co chce, ruská rozvědka operuje bez ohledu na mezinárodní právo a zavedené normy. Rusko všechna obvinění opakovaně odmítá a například britským činitelům vzkazuje, že mají bujnou fantazii. Korobov si odnesl všechna tajemství do hrobu.
A zde si můžete přečíst více o sovětském jedu novičok: I jeden vdechnutý miligram této látky vás během pár chvil usmrtí.