fb pixel Díl I.: Muž, který dal světu Beatles: Brian Epstein vyšvihl liverpoolské brouky na vrchol, nakázal jim nošení stejných obleků a uklánění – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Muž, který dal světu Beatles: Brian Epstein vyšvihl liverpoolské brouky na vrchol, nakázal jim nošení stejných obleků a uklánění

Zdroj: Eric Koch for Anefo - http://proxy.handle.net/10648/aac36100-d0b4-102d-bcf8-003048976d84, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66030221

Je tomu dnes přesně 55 let ode dne, kdy byl Brian Epstein, věhlasný manažer Beatles, nalezen mrtvý v důsledku náhodného předávkování barbituráty. Stál u zrodu nejslavnější kapely všech dob, přesto zemřel v nedožitých dvaatřiceti letech. V posledních měsících života se trápil, byl terčem vydírání, sužovaly jej deprese a byl závislý na prášcích.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 27.8.2022, 09:13

Cavern Club v Liverpoolu

Počátek vztahu mezi Brianem Epsteinem a Beatles je zakořeněn již na konci roku 1961. Beatles se toho času zrovna vrátili ze svého angažmá v Hamburku a zcela samostatně a bez nahrávací smlouvy vyhrávali v liverpoolském Cavern Clubu.

Těšili se stále větší oblibě, když si jich všiml i Brian Epstein, který tehdy provozoval rodinný obchod s gramofonovými deskami a hudebními nástroji na Walton Road, jen pár bloků od Cavern Clubu.

Jak ale později on sám vyprávěl, o Beatles nikdy neslyšel, dokud do jeho obchodu v rychlém sledu po sobě nevstoupili dva mladí zákazníci, kteří sháněli kopii desky – desky, kterou Beatles nahráli v Hamburku jako doprovodná kapela zpěváka Tonyho Sheridana.

Smlouva na pět let

Na základě tohoto poměrně skromného impulsu se o několik týdnů později Epstein rozhodl, že se na budoucí Fab Four půjde podívat. Skupina, kterou tehdy poprvé Epstein viděl, byla velmi odlišná od té, která brzy poté dobyla celý svět.

The Beatles se stylizovali do typické rocknrollové kapely – nosili černé kožené bundy, hráli pouze cover verze písní jiných autorů a mezi nimi volně jedli a pili. I přesto Epsteina okamžitě zaujalo jejich charisma a intenzivní reakce davu.

Osudovým dnem se nakonec stal 24. leden 1962, kdy se Brian Epstein oficiálně stal manažerem Johna Lennona, Paula McCartneyho, George Harrisona a Peteho Besta, kterého později nahradil zkušenější Ringo Starr. Smlouva, která Epsteinovi přinesla 25% podíl z hrubého příjmu kapely, jej zavázala na pět následujících let.

Stvořitel Beatles

Z dnešního pohledu by se mohlo zdát, že byla smlouva až příliš nakloněna směrem k Epsteinovi, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že bez jeho manažerských schopností, intuice a citu pro detail by možná dnes svět o žádných Beatles nevěděl.

Právě Epstein oblékl Beatles do obleků, „nakázal“ jim, aby se po každém odehraném čísle unisono uklonili a jen pár měsíců poté, co byl najat, jim pomohl k první nahrávací smlouvě u Parlophone Records.

Byl to právě Epstein, který až do své smrti řídil víceméně všechny obchodní záležitosti Beatles – i z toho důvodu se po jeho smrti vztahy mezi členy kapely napnuly a začaly všemožné tahanice a spory. Brian Epstein byl tím spojovacím článkem, který držel zbylé čtyři geniální částečky pohromadě.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články