fb pixel Námluvy miliardářů? Babiš zve do Prahy univerzitu kontroverzního Sorose – G.cz
Vyhledávání

Námluvy miliardářů? Babiš zve do Prahy univerzitu kontroverzního Sorose

Maďarsko po novele zákona o vysokých školách přistoupilo k razantním krokům vůči těm univerzitám, které jsou z větší míry financované ze zahraničí. Mezi ně patří i Středoevropská univerzita (CEU), kterou na počátku 90. let založil v Budapešti kontroverzní americký miliardář maďarského původu George Soros. Právě jeho školu chce maďarský premiér Viktor Orbán ze země vystrnadit. Na pomocnou ruku nemusel Soros čekat příliš dlouho, nabídl mu ji neméně kontroverzní český miliardář Andrej Babiš.

Jan Palička
Jan Palička 6.4.2017, 13:18

Na přední stránky celosvětového tisku se opět dostalo Maďarsko. Tentokrát byl důvodem krok premiéra Orbána, který nejspíš povede ke zrušení některých vysokých škol v zemi. Novela příslušného zákona totiž zasáhne ty vzdělávací ústavy, které jsou financovány ze zahraničí nebo jsou jen pobočkami zahraničních univerzit. To se týká i Středoevropské univerzity (CEU) v Budapešti.

Situace v Maďarsku budí vášně ve všech stranách politického spektra. Zatímco jedni se bouří, že se jedná o nepřípustný zásah do školství jako takového, jiní upozorňují na to, že Středoevropská univerzita už dávno nemá v zemi co dělat. Jejím zakladatelem je totiž kontroverzní miliardář George Soros, který je sám maďarského původu. Soros je často obviňován z toho, že prostřednictvím neziskových organizací protlačuje levicovou agendu a podle některých stojí i za uprchlickou krizí.

Zatímco Soros musí řešit, co udělá se svou školou v Maďarsku, pomocnou ruku v nastalé situaci mu nabídl jiný evropský miliardář s pošramocenou pověstí –náš současný ministr financí Andrej Babiš. Školu označil za jednu z nejlepších ve střední Evropě a vyslovil přání, aby byla přesunuta do Prahy. Dokonce k tomuto účelu nabídl i v současné době chátrající budovu Invalidovny.

Od Babiše se svým způsobem jednalo o geniální politický krok. Soros, jako jeden z největších sponzorů současného levicového liberálního progresivismu, je totiž brán za modlu takto smýšlejících lidí všude po světě. Oblibě se těší u levicových liberálů i v Česku, což je jedna z voličských skupin, která mezi Babišovy příznivce nepatří, spíše naopak. Vstřícným krokem k Sorosovi by si mohl Babiš tuto skupinu naklonit na svou stranu. Navíc by mohl potěšit i ty, kteří stojí o záchranu rozpadající se Invalidovny. Budova by se zrekonstruovala, zaplatil by to Soros a zabily by se tak dvě mouchy jednou ranou.

Babiš měl navíc jedno velké eso v rukávu. Jeho slib nejpíše nebude mít žádný reálný dopad, jelikož Sorosova CEU už jednou v Praze sídlila, nicméně pro neshody s českými politiky byla v polovině devadesátých let přestěhována do Budapešti. Její návrat je tak velmi nepravděpodobný, a pokud se bude přesouvat, nejspíše to bude do Budapešti bližší Vídně, za což lobbují místní Zelení. To ale beztak bude po českých parlamentních volbách a Babiš bude oprávněně moci říkat, že on se přeci snažil, se Sorosem jednal a to, že to nedopadlo, není jeho chyba. V podstatě si tak bez rizika mohl šplhnout u lidí, které by jinak asi jen stěží oslovil.

ZDE se přesvěčte o tom, že Babiš roumí všemu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články