Michal Hašek se vrací!
Velké návraty nejsou součástí pouze hudební nebo sportovní scény, ale samozřejmě i té politické. Říká se, že dobří holubi se vrací, což bohužel v rámci ČSSD příliš neplatí. Jan Hamáček se totiž opětovně rozhodl povolat svého „černého koně“ Michala Haška. Nejprve to bylo v dubnu 2020 do pozice volebního manažera ČSSD, a nově do pozice náměstka na Ministerstvu vnitra. Hašek se tak stane nástupcem Jakuba Kulhánka, ze kterého se stal minulý týden ministr zahraničních věcí. „Chci mít vedle sebe člověka, který mimo jiné zvládne i komunikaci a koordinaci mezi státem, kraji a obcemi, nebo přechod složek profesionálních i dobrovolných IZS z krizového režimu do běžné činnosti,“ vysvětlil veřejnosti ministr vnitra Hamáček(ČSSD). Zároveň připomněl, že se Michal Hašek do aktivní politiky zpátky nechystá, protože náměstek je úřednická funkce. Navíc prý bude žádat o bezpečnostní prověrku a nebude kandidovat v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny.
Předseda ČSSD tak tímto krokem uvedl zpátky do vysoké politiky kdysi kontroverzního muže, který byl v minulosti spojován s mnoha podezřelými kauzami. K jeho husarským kouskům patří například nechvalně proslulý Lánský puč. Šlo o tajnou schůzku některých členů ČSSD s tehdy čerstvým a relativně čilým prezidentem Milošem Zemanem. Hašek se společně s Milanem Chovancem, Zdeňkem Škromachem, Jiřím Zimolou a Jeronýmem Tejcem v roce 2013 sešli s prezidentem, aby domluvili novou a zářnější budoucnost ČSSD bez Bohuslava Sobotky. Plán jim ale nevyšel a hlavní účastníci byli nakonec přichyceni při aktivním lhaní v přímém přenosu. V dubnu 2014 se Hašek vzdal funkce poslance a uklidil se do Jihomoravského kraje. Pokud vás zajímá, jak to tehdy bylo s takzvaným „Haškovým“ týdnem, doporučujeme následující článek.
I když byl Michal Hašek v Jihomoravském kraji považován za inteligentního a schopného člověka, jehož chování bylo bráno jako vzorové pro ostatní komunální politiky (účast na charitativních akcích, záštita kulturních událostí, pomoc při povodních), tak na té republikové úrovni tomu tak nebylo. Ve svých dobách měl Hašek až okolo 30 funkcí, které zastával. Nebyl tedy jen poslanec a hejtman, ale zastával i další placené funkce, za což se od opozice stával terčem často kritiky. Do Poslanecké sněmovny přitom zavítal jen zřídkakdy. Například v roce 2010 se zúčastnil pouze 23 % hlasování.
V roce 2016 Hašek na svém facebooku zveřejnil fotografii s Nočními vlky. Jedná se o nacionalistický motorkářský klub z Ruska, který v současnosti řídí přítel prezidenta Putina. I když se jedná o apolitickou organizaci, tak je Putin podporuje, protože zastávají funkci propagandy. Noční vlky pravidelně vítají „vyvolení“ čeští politici, včetně Jaroslava Foldyny. Co se týče Haška, tak ten je přivítal na Centrálním hřbitově v Brně. V té době byl mimochodem jihomoravským hejtmanem.
V listopadu 2018 vyšlo najevo, že Hašek nevrátil diplomatický pas. Na výzvu Ministerstva zahraničí však nereagoval. Ve funkci byl přitom do podzimu 2016, takže ho měl u sebe přes dva roky neoprávněně. Michal Hašek na svou obhajobu prohlásil, že o výzvách ministerstva nevěděl a doklad stejně nepoužíval, protože po neplatném dokladu stejně netouží.
V dubnu 2020 vyšel na Aktuálně.cz článek o Michalovi Haškovi, jenž po prohraných krajských volbách nastoupil do advokátní kanceláře Miroslava Jansty. Haška si tehdy najali jihomoravští politici, aby jim radil s rozdělením místních lázní. Kvůli chybě museli obce finančnímu úřadu doplatit 29 milionů korun a hrozí jim nyní pokuta.
Je Michal Hašek dobrou volbou pro Hamáčka a potápějící se ČSSD? Posuďte sami.