fb pixel
Vyhledávání

Nakrmené Česko a plné spižírny: Lidé konečně přestali vykupovat regály s těstovinami a rýží

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Nákupní horečka, kterou jsme nezažili ani před vánočními svátky. Tak nějak by se dala přesně definovat supermarketová panika kvůli šířícímu se koronaviru. Nyní se zdá, že se situace už trochu uklidnila a lidé přestali vykupovávat regály s těstovinami, konzervami a rýží. Zřejmě už mají všichni nakoupeno na několik týdnů dopředu.

Martin Miko
Martin Miko 5.3.2020, 14:45

Máme plné spižírny

Zdá se, že Češi už mají plné spižírny a možná i sklepy s trvanlivými potravinami. Podle vyjádření odchodníků totiž až hysterický zájem o ryži, těstoviny a další potraviny, které vydrží delší dobu, poměrně rychle opadl. Otázkou je, jestli už mají doma dostatek zásob nebo jestli se situace okolo paniky s šířícím se koronavirem polevila. A to přitom ještě před týdnem byli lidé schopni přes internet utratit za nákup i nad deset tisíc korun, který se skládal z balených vod, konzerv, luštěnin, rýže, těstovin a alkoholu.

Po třech týdnech panikaření se situace vrátila do obvyklých kolejí a lidé opět nakupují podobným způsobem jako předtím. „Mohu potvrdit, že od víkendu se situace postupně vrací na obvyklou úroveň, paniku se podařilo uklidnit,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza pro ČTK.

Ve zvýšeném objemu nakupování v tom Češi samozřejmě nebyli sami. Více nakupovali i Němci a Slováci. V Itálii je domácí zásobení v podstatě logičtější, protože lidé doma chtějí mít zásoby na případnou domácí karanténů, která jim vzhledem k počtu nakažených může hrozit v podstatě kdykoliv.

Češi však ukázali, že v únoru a březnu dokáží nakupovat ještě více než o Vánocích, a stačí jim k tomu mediální kampaň o koronaviru. Reklama založená na takovéto formě strachu funguje mnohem lépe než ta založená na strachu z nedostatku vánočních dárků. Lidé jsou pravděpodobně na nějakou dobu předzásobeni, domnívají se mluvčí prodejen. Čechy možná uklidňují i vyjádření nakažených koronavirem, kteří o průběhu nemoci hovoří jako o chřipce. V Česku je navíc momentálně 12 nakažených, zatímco v například v Itálii se jedná o 2500 infikovaných a 80 mrtvých.

Každopádně zájem o roušky a antibakteriální gely přetrvává. Ministryně financí Alena Schillerová se však rozhodla, že zamezí spekulacemi s prodáváním respitátorů a roušek za předražené ceny na internetu. Proto se rozhodla zastropovat ceny. Nově si respirátory vyrobené v EU můžete koupit maximálně za 175 korun bez DPH a ty, které jsou vyrobené mimo EU, tak maximálně za 350 korun bez DPH. „Nedopustíme, aby někteří vydělávali na obavách z šíření z koronaviru a prodávali předražené respirátory. A důsledně pohlídáme, aby prodejci cenové předpisy dodržovali,“ napsala na svém Twitteru Alena Schillerová (ANO).

Když už mají Češi doma jídla a pití dostatek a nemusí utrácet mnohonásobné ceny za respirátory a roušky, co teď budou dělat. Valná většina společenských akcí prozatím zrušena nebyla, nicméně dnes začal Světový pohár biatlonistů bez diváků. Tam mělo původně dorazit až 100 tisíc diváků, což bez finanční pomoci státu může znamena krach Českého svazu biatlonu. Co se týče větších akcí v Evropě, tak byl zrušena například zimní verze oblíbeného hudebního festivalu Tomorrowland, který se měl odehrávat ve francouzských Alpách. Pořadatelé však slibují, že se festival vrátí v roce 2021, takže by fanoušci neměli být smutní.

Podobné články

Doporučujeme

Další články