fb pixel Náboženský fanatik Jim Jones: Kvůli jeho sektě zemřelo najednou přes devět set lidí – G.cz
Vyhledávání

Náboženský fanatik Jim Jones: Kvůli jeho sektě zemřelo najednou přes devět set lidí

Zdroj: Wikimedia Commons, Nancy Wong, CC BY-SA 4.0

Jedním z nejtemnějších momentů americké historie byl masakr, který zpočátku vypadal jako tragédie. Náboženský fanatik a schizofrenik Jim Jones přiměl svých devět set následovníků vypít smrtící nápoj. Ti, kteří odmítali, byli k požití jedu donuceni násilím.

Martin Miko
Martin Miko 12.6.2024, 09:50

Šílená sekta, která měla dobrou myšlenku

Jim Warren Jones byl zakladatelem sekty nazvané Chrám lidu, kde prosazoval rasovou rovnost a levicové ideály. Často se považoval za reinkarnaci Ježíše nebo Lenina, čemuž i sám věřil. Do dějin se však nesmazatelně zapsal jiným způsobem. V listopadu 1978 spolu se členy své církve spáchal hromadnou sebevraždu, která je kvůli vysokému počtu obětí považována za největší v moderní historii.

V roce 1955 založil Jim Jones sektu nazvanou Chrám lidu. Zpočátku o ni nebyl velký zájem, ale v polovině šedesátých let se najednou počet členů vyšplhal na úctyhodných osmdesát tisíc. Jones se sám považoval za reinkarnaci Lenina, Buddhy a Ježíše, což mu umožňovalo být vším pro každého - komunistou, příznivcem východních náboženství i křesťanem v jedné osobě. Jeho učení nestálo na křesťanství, ale na utopických a komunistických myšlenkách, a jeho církev měla své členy chránit před kapitalismem.

Jones také bojoval proti rasové nesnášenlivosti. I když vedení Chrámu lidu tvořili bílí lidé, většinu členů sekty tvořili Afroameričané. Jones se zajímal o jejich sociální situaci a podporoval rasově smíšená manželství. V roce 1967 se celá komunita přestěhovala do Ukiahu v Kalifornii, kde členové sekty tvrdě pracovali, aby dosáhli úplné soběstačnosti. Každý nový člen navíc musel odevzdat veškerý svůj majetek do společného fondu. Po nějaké době se komunita znovu odstěhovala, tentokrát do San Diega.

V sedmdesátých letech Jima Jonese začala ovládat paranoia. Byl přesvědčen, že se ho vláda snaží zničit, a proto se raději přesunul do jihoamerické Guyany, kde na 3 800 akrech vybudoval osadu pojmenovanou Jonestown. Původně měla být tato osada izolovaným místem, kde by spolu mohli žít lidé různých ras. Ve skutečnosti však členy sekty čekala tvrdá práce a neustálé poslouchání Jonesových projevů z amplionů. V té době se začaly objevovat negativní informace o Chrámu lidu. Jones měl sexuálně obtěžovat jak ženy, tak i muže. Členové, kteří chtěli sektu opustit, byli veřejně zostuzeni, biti a v několika případech dokonce mučeni. Situace přitáhla pozornost amerického kongresmana Lea Ryana, který zahájil vyšetřování na základě obvinění od příbuzných členů sekty. Ryan se nakonec rozhodl podniknout cestu do Guyany, aby zjistil pravdu o osadě.

Po příjezdu do Jonestownu obdržel kongresman Leo Ryan vzkaz od několika členů Chrámu lidu, kteří chtěli sektu opustit. Když tuto záležitost přednesl Jonesovi, ten mu jen lhostejně odpověděl, aby se tím nezabýval. Následující den se počet lidí, kteří chtěli odejít, zvýšil. Ryan se rozhodl pomoci těmto lidem a spolu s nimi se pokusil odletět. Když se však přiblížili k přistávací ploše, objevilo se několik ozbrojených mužů z řad Jonesových stoupenců a bez varování začali střílet. Kromě kongresmana Ryana zahynul fotograf, několik odpadlíků z církve a dva novináři z CBS.

Jones si uvědomil, že jeho činy nyní nevyjdou najevo bez následků. Věděl, že nemůže uniknout spravedlnosti, a proto nařídil hromadnou sebevraždu svých následovníků pomocí otráveného nápoje. Většina lidí se však nechtěla dobrovolně zabít, a proto měla řada těl stopy po vpichu injekcí, zatímco někteří byli zastřeleni. Celkový počet obětí dosáhl hrůzného čísla 915. Jim Jones sám byl nalezen sedící v křesle, pravděpodobně nepil otrávený nápoj, protože měl v hlavě kulku.

Tento masakr šokoval celý svět a stal se jedním z nejtemnějších okamžiků moderní historie. Jonestown, místo, které mělo být utopickým útočištěm, se změnilo v dějiště jedné z největších tragédií způsobených náboženským fanatismem a diktátorskou kontrolou. Příběh Jima Jonese a jeho následovníků je mrazivým varováním před nebezpečím slepé víry a absolutní moci v rukou jednoho člověka. Ukazuje, jak manipulace a zneužití moci mohou vést k katastrofálním následkům, a podtrhuje důležitost kritického myšlení a ochrany lidských práv.

Zdroje informací:

https://www.britannica.com/biography/Jim-Jones

https://www.biography.com/crime/jim-jones

https://www.rollingstone.com/feature/jonestown-13-things-you-should-know-about-cult-massacre-121974/

Podobné články

Doporučujeme

Další články