fb pixel Vzpoura v Leopoldově na plátně: Na podzim zamíří do kin drama, které připomene kontroverzní amnestii Václava Havla – G.cz
Vyhledávání

Vzpoura v Leopoldově na plátně: Na podzim zamíří do kin drama, které připomene kontroverzní amnestii Václava Havla

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Na jaře roku 1990 se dostalo na svobodu v Československu na 23 tisíc vězňů. Amnestie, kterou vyhlásil prezident Václav Havel krátce po svém zvolení, budí vášně dodnes. Tomuto období našich novodobých dějin se věnuje dramatický film slovenského režiséra Jonáše Karáska, který bude mít premiéru ku příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Václav Roman
Václav Roman 12.6.2019, 07:07

Slovenské drama o amnestii

Z prvního novoročního projevu Václava Havla: „V naší zemi je mnoho vězňů, kteří se sice vážně provinili a jsou za to potrestáni, kteří však museli projít pokleslou justicí.“ Nový československý prezident přednesl 1. ledna 1990 kontroverzní rozhodnutí propustit z vězení velkou část odsouzených. Jaké to mělo důsledky?

Komplikovanou dobu vykreslí slovenský dramatický snímek Amnestie, který nepojednává pouze o amnestii jako takové, ale věnuje se také jejím důsledkům pro společnost. Nepomíjí ani sametovou revoluci.

Tým filmařů pod vedením slovenského režiséra Jonáše Karáska se nevyhýbal ani náročným scénám, drama vrcholí vzpourou v Leopoldově, v jedné z nejpřísnějších věznic v tehdejším Československu, kde došlo k velké vzpouře odsouzených, kterých se amnestie netýkala.

Na počátku vyhlásilo přes 200 nespokojených vězňů hladovku, poté vytlačili dozorce z ubytovacích prostor a obsadili věznici. Následovalo rabování, bezpečnostní složky zprvu vyčkávaly. Napětí ve věznici vyvrcholilo 28. března 1990, kdy došlo k zásahu.

Potlačení rebelie si vyžádalo tvrdý vojenský zákrok, na jehož konci zůstal jeden mrtvý vězeň a desítky zraněných.

O tom, že nepůjde jen o historický film, ale také o akční thriller, svědčí následující teaser:

Vašut v roli ministra vnitra

Jak patrno, čeká nás pořádně dramatická podívaná. Režisér převypráví příběh odehrávající se na pozadí velkých společenských změn prostřednictvím tří rodin.

Předlohou pro vnik scénáře byla kniha Radovana Dunaje „Amnestie, která rozpoutala peklo“. Natáčelo se na různých místech Česka i Slovenska, mj. také přímo ve věznici Leopoldově nedaleko Trnavy. Tato věznice je dodnes funkční.

Ve snímku si zahráli jak slovenští, tak čeští herci. V roli ministra vnitra se objeví například Marek Vašut. V Amnestii hraje také Aňa Geislerová.

Film poukazuje na slabá místa mladé demokracie. Tvůrci se nesnaží vyjádřit názor na nejmasovější poválečnou amnestii v dějinách země, chtějí divákům ukázat, jak to tehdy bylo. Na premiéru se můžete těšit 14. listopadu 2019.

A zde si můžete přečíst o chystaném filmu Národní třída.

Podobné články

Doporučujeme

Další články