fb pixel Nabarvené ptáče dolétlo až do užších nominací na filmového Oscara! – G.cz
Vyhledávání

Nabarvené ptáče dolétlo až do užších nominací na filmového Oscara!

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Tolik diskutovaný film Václava Marhoula Nabarvené ptáče slaví. Po mnoha festivalových úspěších a účasti v Hlavní benátské soutěži se nyní Václav Marhoul se snímkem Nabarvené ptáče probojoval do užší nominace na Oscara. Americká filmová a televizní akademie před pár hodinami zveřejnila mimo jiné i deset zahraničních filmů, které postoupily do užší nominace na Cenu za Nejlepší neanglicky mluvený film. Akademie vybírala z celkem 91 přihlášených filmů. V nejužší desítce zahraničních filmů je například i jihokorejský Parazit nebo španělský Almodóvarův film Bolest a sláva.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 17.12.2019, 11:41

Není asi nikdo, kdo by neznal poslední film Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Film od začátku provázela celá řada diskuzí. Někdo film adoruje, někdo ho naopak kritizuje a vidí v něm pornografii. To my ale soudit nebudeme. Jedno je jisté - tento tříhodinový černobílý epos zaujal a sbírá ocenění. A nyní má šanci i na získání Oscara a zařadit se tak mezi filmy jako je Obchod na korze, Ostře sledované vlaky nebo Kolja. Právě ty se totiž získáním zlaté sošky chlubit mohou.

„Nemůžu tomu stále věřit, připadám si úplně stejně jako Ester Ledecká, která projela cílem a nevěřícně zírala na své umístění,“ okomentoval nominaci Václav Marhoul. Podívejte se na nový "Vavřínový" trailer k Nabarvenému ptáčeti.

Film Nabarvené ptáče byl uveden ve světové premiéře v hlavní soutěži na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v září, kde obdržel cenu studentské poroty. Byl také představen v sekci Special Screenings na filmovém festivalu v Torontu. Měl americkou premiéru na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu – zde dostal kameraman Vladimír Smutný cenu za Nejlepší kameru. Na Mezinárodním filmovém festivalu v indické Kalkatě získal režisér Václav Marhoul cenu Golden Royal Bengal Tiger pro Nejlepšího režiséra. Mezinárodní filmový festival Camerimage v polské Toruni ocenil Václava Marhoula cenou mezinárodní kritiky FIPRESCI a Vladimír Smutný si odnesl za kameru ocenění BRONZE FROG. Ze 17. Varšavského festivalu filmů s židovskou tématikou si odvezl cenu za nejlepší scénář Václav Marhoul (na námět knihy Jerzy Kosińskiho) a cenu za nejlepší kameru kameraman Vadimír Smutný. Posledním úspěchem před oznámením užšího oscarového výběru je nominace International Press Academy na cenu Satellite Award za nejlepší cizojazyčný film.

Nominace 92. ročníku Cen Americké filmové akademie budou oznámeny v pondělí 13. ledna 2020. Budeme držet českému želízku v ohni palce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články