fb pixel Na zimní olympiádě je málo černochů. Olympijský výbor zařadí na příští zimní hry lední basketbal – G.cz
Vyhledávání

Na zimní olympiádě je málo černochů. Olympijský výbor zařadí na příští zimní hry lední basketbal

Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí Lední basketbal by mohlo být řešení Pozorovatelé odjeli z olympijské vesnice na hiphopové turné Na letní olympiádě to jde. Tak proč ne na té zimní? + DALŠÍ 1 FOTKA

Černošské spolky po celém světě bijí na poplach. Na zimní olympiádě je podle nich málo černochů. Veřejnost jim dává za pravdu.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 19.2.2018, 12:27

Dnešní svět je na hony vzdálen světu například před čtyřmi lety. Dnes není žádný prostor pro jakoukoliv diskriminaci a to včetně té rasové. Jak je tedy možné, že na zimní olympiádě chybí černoši?

„Vyslali jsme do dějiště olympijských her pozorovatele, aby spočítali poměr černošských sportovců s těmi bílými. Nejen, že byli na místě naši pozorovatelé vydraženi a prodáni na plantáže, kde musí sklízet bavlnu, ale ještě zjistili, že ten poměr je katastrofální,“ stěžoval si John White, předseda Americké asociace pro negry a jiné tmavé lidi.

Zjištění Americké asociace pro negry a jiné tmavé lidi je jen jednou z mnoha. I jiné černošské spolky vyslali do dějiště zimní olympiády své zástupce. Výsledky pozorování jsou však často neúplná, neboť spousta černošských pozorovatelů v olympijské vesničce založila gangy, prodává drogy anebo jsou zrovna na šňůře se svým hip hopovým albem.

„Letní olympiády jsou v pořádku. Tam je to zastoupení v normě. U atletiky, respektive delších běžeckých tratí máme my černoši dokonce převahu a to si myslím, že je dobře. Jak je možné, že u letní olympiády to jde a u zimní nikoliv? Samozřejmě, že tlačíme na olympijský výbor, aby s tím něco udělal. Navrhujeme povinné kvóty u každé disciplíny. Tedy zařadit alespoň pět černých sportovců do každého zimního sportu,“ vysvětloval dále John White, jak hodlá pozvednout zimní olympijské hry.

Po loňských Oscarech, kde si lidé stěžovali, že je oceněno málo černochů, má tak společnost před sebou další velkou výzvu.

„Ano, bylo za námi v centrále několik gentlemanů, kteří se dožadovali toho, aby na zimních kolbištích přibylo osob tmavší pleti. Nabídli jsme jim Araby, ale to jim nestačilo. Nadále trvali na černoších. My z olympijského výboru držíme palec na tepu doby. My víme, co teď frčí. Odmítáme nařčení, že jsme zpátečnická organizace. Bohužel jsme narazili na problém, že černoši zimním sportům příliš neholdují. Ten výběr je slabý. Právě z toho důvodu jsme se rozhodli na příští zimní olympijské hry zařadit sporty, které by mohli tmavým sportovcům více vyhovovat. Jedná se především o lední basketbal. Zvažujeme rovněž zimní box. Pro keňské sportovce připravujeme maraton ve sněhu,“ pochlubil se Thomas Brown, místopředseda olympijského výboru pro střední Ameriku.

Jak je vidno, tak když se chce, tak to jde. Absolutní korektnosti nesmí nic stát v cestě. Jedině tak vyšleme jasný signál, že hlasitá menšina překřičí většinu a nastolí nové pořádky, které budou nejlepší pro všechny. Minimálně pro tu křičící menšinu. Svět se konečně pohnul směrem dopředu a to je jedině dobře.

A tady se dozvíte, že Olympiáda není jen o medailích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články