fb pixel Na světě existuje 8 typů inteligence. Jak jste na tom vy? – G.cz
Vyhledávání

Na světě existuje 8 typů inteligence. Jak jste na tom vy?

Když nejste zruční v nějaké činnosti nebo nedokážete vypočítat jednoduchou matematickou úlohu, nikdo vám nemá právo říkat, že jste hloupí. Vědci totiž rozlišují mnohem více druhů inteligence, a vy s velkou pravděpodobností alespoň jednou z nich oplýváte. Druhů inteligence existuje dokonce 8 a každý z nás je má v sobě v různém poměru. To je ten důvod, proč někomu jde hra na klavír a jinému zase psát knihy. Seznamte se s osmi typy inteligence podle Howarda Gardnera.

Martin Miko
Martin Miko 5.10.2018, 10:33

1. Jazykově-verbální inteligence

Tato inteligence se týká schopnosti mluvit, psát a správně využívat slovní zásobu. Lidé, kteří mají tuto inteligenci rozvinutou vynikají nejčastěji jako právníci, politici, novináři a cizí jazyky jsou pro ně hračka. Máte-li jazykově-verbální komunikaci na vysoké úrovni, dokážete se s velkou pravděpodobností uživit za pomoci psaní nebo mluvení.

2. Logicko-matematická inteligence

S tímto druhem inteligence dokážete hravě řešit matematické problémy a vykonávat i více složitějších matematických operací najednou. Jste-li majitelé tohoto druhu inteligence, tak samozřejmě vynikáte v matematice, chemii, fyzice a dalších vědních oborech. Pravděpodobně vynikáte i v taktice a statistice, takže hra pokeru nebo šachů vám nedělá problém.

3. Zvukově-hudební inteligence

Hudebně nadaní lidé oplývají tímto druhem inteligence, proto dokážou vytvářet, interpretovat a zapisovat hudbu. Lidé s touto inteligencí jsou nejen muzikanti, ale i hudební producenti, dirigenti nebo skladatelé. Zvukově-hudební inteligence pochází z několika mozkových center a jedná se o soubor dovedností, které zahrnují rozlišování melodie, rytmu, tónin apod.

4. Tělesně-pohybová inteligence

Tato inteligence je důležitá například pro chirurgy, hodináře a další profese, kde je zapotřebí jemná motorika. V případě, že jste majitelem vysoké tělesně-pohybové inteligence, máte pravděpodobně nadání na sport, tanec, herectví a další profese, které vyžadují koordinaci pohybů.

5. Vizuálně-prostorová inteligence

Disponujete-li estetickým vnímáním a skvělou orientací v prostoru a rozlišujete-li barvy, tvary, velikosti, pravděpodobně máte tento druh inteligence na vysoké úrovni. Můžete tedy bez problémů pracovat jako řidič, architekt, designér, pilot nebo sochař.

6. Vnitřní inteligence

Díky ní porozumíte sami sobě a naučíte se. Tato inteligence je totiž založená na zkušenostech, které v nás vyvolávají různé emoce, pocity a myšlenky. Jedná se například o schopnost vyrovnat se se stresem nepříjemnými zátěžovými situacemi, čímž se stáváme vyrovnanějším člověkem.

7. Společenská inteligence

Jedná se o schopnost vycházet s ostatními lidmi ve společnosti a zahrnuje schopnost jedince ztotožnit se s druhými a pochopit jejich motivace, touhy nebo záměry. Lidé, kteří disponují vysokou společenskou inteligencí, se snadno socializují a získávají druhé na svou stranu. Nositelé společenské inteligence naleznou uplatnění v marketingu, politice nebo psychologii.

8. Přírodní inteligence

Tento druh inteligence mají především lidé z oblasti biologie, zoologie, ekologie a botaniky. Její výše je závislá i na tom, jestli jste šetrní k životnímu prostředí a soucítíte se zvířaty.

A zde je 5 věcí, které byste měli vzít na vědomí, než půjdete k volbám.

Podobné články

Doporučujeme

Další články