fb pixel Na první jarní den se vypne česká Wikipedie: Zachrání bojkot svobodu internetu? – G.cz
Vyhledávání

Na první jarní den se vypne česká Wikipedie: Zachrání bojkot svobodu internetu?

Studenti, připravte se – pokud máte naplánované referáty, doporučujeme je dopsat co nejdříve. Nejlépe do čtvrtka, jelikož první jarní den se budete muset obejít bez největší studnice lidského poznání na tuzemském internetu. Česká verze Wikipedie se totiž rozhodla následovat své německé kolegy a na protest proti kontroverzní reformě autorského práva EU dojde k celodennímu vypnutí největší internetové encyklopedie v češtině.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.3.2019, 11:35

Počátek konce svobodného internetu?

Navrhovaný dokument o autorském právu se totiž blíží ke svému finálnímu schválení a internet z toho nemá pochopitelně radost. Problematické jsou články 11 a 13 textu, dle kterých by již nebylo možné používat cizí autorsky chráněná díla bez licence – je sice možné citovat velice krátké části textu, ale dle předsedy spolku Wikipedia Česká republika, Vojtěcha Dostála, není vůbec jasné, co pod tyto krátké úryvky spadá. Jakákoliv delší citace textu tak bude téměř nemožná vzhledem k tomu, že celý koncept Wikipedie je postaven na citování relevantních zdrojů. Kritici reformy tak varují, že se výrazně sníží kvalita a především faktická spolehlivost internetové encyklopedie.

To ale není jediný problém připravované autorské reformy z dílny Evropské unie. Možná ještě větší problém spatřují uživatelé v navrhované povinnosti internetových serverů zjišťovat, zda obsah, který je na síti nahrán, neporušuje autorská práva. Vzhledem k tomu, že automatická kontrola závadnosti opravu je velice nákladná a především značně chybová, (v mnoha případech prostě není možné zjistit, zda nahraná fotografie spadá pod nekomerční užití) hrozí, že internetové platformy budou raději blokovat nahrávání obsahu, než aby riskovali porušení evropské reformy. Podle některých komentátorů tak hrozí omezení svobody internetu v bezprecedentní míře.

Z těchto důvodů se tedy vedení české jazykové verze Wikipedie rozhodlo po vzoru německé mutace k radikálnímu kroku a 21. března dojde k teprve prvnímu dobrovolnému vypnutí celé stránky. Dle Dostála se sice jedná o nepříjemný krok, ale v případě, že by došlo ke schválení směrnice, může být realita mnohem horší.

A tady si přečtěte, že v čele Slovenska stane Čaputová, nebo Šefčovič.

Podobné články

Doporučujeme

Další články