fb pixel True crime seriály Netflix
Vyhledávání

Na co koukat v březnu? Na true crime série na Netflixu! Tohle je 10 nejlepších

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Omezení pohybu a v podstatě další lockdown. Rok se s rokem sešel, zase je tu březen a pořád je tu covid-19. Nepropadejte trudomyslnosti! Na Netflixu vždycky je na co koukat. A protože jsme se aktuálně zažrali do jejich true crime seriálů, vybrali jsme desítku těch vůbec nejlepších, které opravdu stojí za vidění.

redakce G.cz 2.3.2021, 08:29

Night Stalker: Hon na sériového vraha

Číst černé kroniky a nořit se do myslí zvrácených zabijáků lidi baví snad od nepaměti. A že mají rádi i filmy a seriály s touto tématikou, to před několika lety znovu dokázal mimo jiné i skvělý seriál Davida Finchera Mindhunter, jenž pojednává o tom, kde se vůbec vzal pojem a definice sériového vraha. Z popularity podobných pořadů momentálně nejvíc těží Netflix; všichni totiž ví, že dokumenty jdou streamingové službě ze všeho nejlépe. A ty o zločinech? Na to je opravdu radost se dívat.

Protože jsme zase v lockdownu a pohyb venku bychom měli omezit na minimum, máte ideální příležitost se do netflixáckých true crime sérií ponořit stejně, jako jsme to teď udělali my. Vybrali jsme deset nejlepších seriálů, které rozhodně musíte vidět, pokud je tohle váš šálek kávy.

Vůbec nejlepším počinem v rámci žánru z poslední doby vyhlašujeme Hon na sériového vraha režiséra Tillera Russella. Výborná čtyřdílná minisérie vypráví očima detektivů Gila Carrilla a Franka Salerna snahu losangelské policie dopadnout šíleného Night Stalkera. Tak dobová média překřtila Richarda Ramireze, který v polovině 80. let vraždil, mučil a znásilňoval. Jeho obětí se mohl stát každý od malých dětí přes dospělé muže a ženy až po seniory. Russell se již před premiérou nechal slyšet, že prostor pro Ramireze samotného omezí na minimum, protože notoricky známého vraha nechce glorifikovat. To se dá jistě pochopit. Bohužel kvůli tomu celý dokument trpí typickým neduhem tohoto typu pořadů, a sice tím, že většinu důležitých otázek stran motivů Ramirezova jednání vysvětluje zjednodušeným konstatováním, že to „zkrátka byl zlý člověk“.

Konkrétně u Ramireze pravděpodobně velkou roli v proměně v chladnokrevného zabijáka sehrála traumata z dětství. Vytvořit auru strachu, jež z něj sálala, zase napomohla hysterie ohledně satanismu, která v 80. letech zmítala celými Spojenými státy. Žádná z těchto věcí v dokumentu bohužel nezazní, určitě ne dostatečně. Zároveň se ale vše dá jednoduše dohledat a věřte, že po zhlédnutí seriálu si budete chtít dohledat. A to i pokud případ Richarda Ramireze znáte. Až na drobnosti se Russellovi podařilo vytvořit opravdu napínavou a atmosferickou podívanou.

Pokud vám tohle nestačí, na další tipy se podívejte do galerie tady:

Kromě Night Stalkera by fanouškům true crime seriálů neměly ujít Rozhovory s vrahem, kde vyšetřovatelé a přeživší oběti řádění slavného Teda Bundyho vykreslují portrét jednoho z nejproslulejších sériových vrahů USA. Bundyho případ je známý především díky soudnímu procesu, kde soudce Bundymu povolil, aby se sám hájil, a to i když obviněný neměl potřebné právnické vzdělání. Charismatický Bundy z jednotlivých přelíčení udělal show a uhranul davy. Natočený materiál je doplněný autentickými nahrávkami rozhovorů, které Bundy poskytl po letech popírání viny těsně před svou popravou.

Za vidění určitě stojí i seriál Soudní procesy v médiích, jenž se věnuje právě tomu, nakolik média mohou ovlivnit průběh řízení se zločinci i to, jak je vnímá veřejnost. V galerii tipů najdete kromě seriálů i bonusová doporučení na dva celovečerní snímky. Co naopak můžete naprosto s klidem vynechat, to je seriál Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil, který naprázdno a viditelně zoufale ždímá známou záhadu, jež vlastně není záhadou. Užijte si to!

Podobné články

Doporučujeme

Další články