fb pixel RECENZE: Zlo s lidskou tváří není životopisem, ale nešťastně vystavěným návodem pro ženy, jak poznat, že randí s psychopatem – G.cz
Vyhledávání

RECENZE: Zlo s lidskou tváří není životopisem, ale nešťastně vystavěným návodem pro ženy, jak poznat, že randí s psychopatem

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ted Bundy patří k nejslavnějším sériovým vrahům Spojených států. Byl inteligentní, byl výřečný, byl neskutečně pohledný a charismatický. Zároveň šlo ale o psychopata, který vraždil ženy a uřezával jim bradavky. Jeho příběh je v lecčems fascinující; rozhodně si to myslí režisér Joe Berlinger, který zabijákovi věnoval už dva své projekty. Jeden je dokumentární a druhý, ten nazvaný Zlo s lidskou tváří, hraný. Jeden je zajímavý, druhý ne. Pokud tedy nejste žena uvězněná v toxickém vztahu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.5.2019, 11:30

Jak (ne)randit s psychopatem

O Tedu Bundym, dost možná nejslavnějším americkém vrahovi žen, bylo už řečeno mnohé. Jeho soudní proces vysílala televize a zručný manipulátor, který nikdy nepřiznal vinu, z něj udělal neskutečnou show. Když se pak těsně před výkonem trestu smrti snažil získat čas navíc, kriminalistům odtajňoval další a další detaily o zločinech, které spáchal. Informačního materiálu k tomuhle mrazivě atraktivnímu psychopatovi je zkrátka hodně. Nyní se jich zmocnil režisér Joe Berlinger a zpracoval je do dvou projektů, do dokumentárního seriálu Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes a do hraného celovečerního snímku, který je právě uváděn v českých kinech pod názvem Zlo s lidskou tváří.

Zatímco první kousek zachycuje autentické hovory s odsouzeným šílencem, v tom druhém Bundyho hraje středoškolský miláček Zac Efron a jeho pohled na věc je irelevantní. Bundyho příběh totiž sledujeme především optikou jeho někdejší partnerky Liz Kendall (Lily Collins), která s vrahem žila v době, kdy zabíjel. Ženským divačkám se tak nabízí jedinečné zrcadlo pro případ, že jsou ve vlastním životě uvězněné v nefunkčním vztahu s manipulativním mužem, od něhož se nemohou odtrhnout. Přesně to totiž prožívá Liz, a to až do hořkého konce, kdy konečně procitne. Její závislost na neoddiskutovatelné lidské zrůdě je v něčem fascinující.

To a snad ještě vynikající výkon Johna Malkoviche v úloze soudce Edwarda Cowarta; víc film nenabízí. Samostatně moc nefunguje, a to především díky nešťastné výstavbě příběhové linky, která první hodinu řeší Bundyho vztah s Kendall, pak ho ale bůhví proč extrémně odsouvá na vedlejší kolej, aby se přelila do standardního televizního soudního dramatu, nebo spíše do doslovné adaptace skutečných videozáznamů z procesu s Bundym. Ke Zlu s lidskou tváří je dobré přistoupit jako k jakémusi doplňku ke zmiňovanému seriálu a završení Berlingerova zaujetí slavným zločincem.

Z takové pozice snímek nezklame, ale do hry o Oscary, jak předvídají někteří zahraniční filmoví publicisté, se spíš nedostane, a to ani skrze výkon Zaca Efrona, který je nadprůměrný pouze v kontextu kariéry bývalé teenage hvězdy, z obecného hlediska ale rozhodně není dobrý.

A tady si přečtěte recenzi na slovenskou novinku Ostrým nožem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články