fb pixel Na čem frčela třetí říše? Hitler bral 70 druhů léků, jeho vojáci bojovali v drogovém opojení – G.cz
Vyhledávání

Na čem frčela třetí říše? Hitler bral 70 druhů léků, jeho vojáci bojovali v drogovém opojení

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Jaké tajemství skrýval před světem energický vůdce Adolf Hitler? Jeho zdravotní stav nebyl dobrý a během druhé světové války bral celkem 70 druhů léků a stal se závislým na drogách. Omamné léky brali i vojáci Wermachtu, kteří díky nim podávali v bojové linii nadlidské výkony a válka mohla být vedena bleskově. Byly zkonzumovány miliony tablet pervitinu.

Václav Roman
Václav Roman 12.11.2018, 16:11

Injekce pro Hitlera

S Hitlerovým zdravím to bylo hodně nahnuté. Podle odtajněných dokumentů měl vůdce dostávat až několik injekcí denně. Jaká byla jeho závislost na lékařské péči a jak moc to ovlivňovalo jeho vůdcovské schopnosti? Obsáhlé lékařské záznamy ukazují, jaké bral léky, je v nich uvedena celá řada nejrůznějších přípravků. Některé medikamenty ze seznamu jsou zdraví prospěšné, účinky dalších jsou rozporuplné a v poslední skupině jsou léky vyloženě škodlivé. Hitler měl v průběhu druhé světové války užívat až sedm desítek různých druhů medikamentů.

Hitler se stal německým vůdcem především díky slibům, že vrátí německému národu důstojnost. Jeho vizí byla nacistická třetí říše, která přetrvá tisíc let. Jaký však byl zdravotní stav v té době pětačtyřicetiletého Hitlera? Mohl náročný úkol dotáhnout do konce bez podpůrných prostředků? Hitler se přiznal k tomu, že byl v době (první) světové války postřelen, a že se v zákopech přiotrávil plynem, cítil se však naprosto zdráv. Postupně začínají na svět vyplouvat informace, že tomu tak nebylo. Hitler byl ve skutečnosti neurotický hypochondr a v roce 1936 se svěřil do péče kontroverzního doktora Theodora Morella.

Lékař se nezajímal o politické dění, věnoval se svému poslání, léčení svého významného pacienta, o jehož zdravotním stavu si vedl deník, který se podařilo získat Američanům při jeho zatýkání 18. května 1945. Ze zápisníku je možné vyčíst nejenom podrobný způsob léčby, ale i detaily o postupně churavějící mysli a tělesné schránce Adolfa Hitlera.

Je dost pravděpodobné, že lékař měl strach, co by mu udělalo gestapo, kdyby Hitler zemřel, a tak se snažil udržovat vůdce při životě stůj co stůj. A vše si zapisoval. Byl velmi pečlivý, a tak máme dnes o zdravotním stavu Hitlera podrobné informace.

Morell byl znám tím, že občas sáhl po metodách alternativní medicíny, při léčbě používal třeba pijavice, které přikládal Hitlerovi na spánky. Mnoho lidí jej považovalo za šarlatána a mastičkáře, Hitler si jej však nemohl vynachválit. Pijavice nepomáhaly, doktor Morell se tedy uchýlil k barbiturátům, jejichž pomocí se snažil stále více nervózního Hitlera uklidnit.

Sáhl i po drogách

Ano, Morell svému pacientovi „předepisoval“ i návykové látky. Osobní lékař podával v roce 1941 Hitlerovi hormony vyráběné z vnitřností jatečných zvířat. Na filmových záznamech je patrné, že v průběhu druhé světové války byl Hitler čím dál více nervózní a Morrel se mu rozhodl podávat morfium, což mělo vedlejší účinky. Dostavily se stavy euforie, ale také nespavost. Závislost zhoršovala schopnost logicky uvažovat a správně se rozhodovat. V roce 1943 je už Hitler závislý na eukodulu, což je silnější morfium. Aby měl dostatek energie, musel mu Morell každé ráno dávat injekci glukózy.

Pervitin pro vojáky

Na drogách nebyl ale jenom vůdce. Omamné látky brali vojáci Wermachtu bojující na západní frontě. Ačkoliv měl být v roce 1940 pervitin podáván pouze na lékařský předpis, objednal Wermacht na 35 milionů tablet, které byly určeny pěšákům na bitvním poli. Chemická látka pomáhala vytvářet „dokonalé“ vojáky, kteří byli schopní několik dní nespat a důsledně plnit úkoly. Závislost a abstinenční příznaky nebyli při vymyšlení této válečné „strategie“ brány v potaz.

Více podrobností dnes večer na ČT2 ve francouzském dokumentu Hitlerovi narkomani, ve kterém se dozvíte, zda za úspěchy bleskové války na západní frontě stály skutečně drogy.

A zde si můžete přečíst o střepech, které znamenaly smrt: před 80 lety propukly hrůzy Křišťálové noci, Židé se stali štvanou zvěří.

Podobné články

Doporučujeme

Další články