fb pixel Muži na opačných stranách zeměkoule položili chleba na zem ve stejnou chvíli... A tak vznikl největší sendvič na planetě! – G.cz
Vyhledávání

Muži na opačných stranách zeměkoule položili chleba na zem ve stejnou chvíli... A tak vznikl největší sendvič na planetě!

Největší sendvič na planetě je ten, který ji dokáže celou pojmout! Dva chlapíci, jeden ve Španělsku a druhý na Novém Zélandu, dokázali parádní věc; ve stejnou chvíli položili každý kus chleba na zem v přesně protilehlých bodech zeměkoule, a tak vytvořili tzv. earth sandwich. To jsou zprávy, které chceme číst!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 23.1.2020, 13:25

Největší sváča na Zemi

Pojďme si na chvíli odpočinout od podezřelých předražených státních zakázek, hořících koalů a smrtícího čínského viru a věnujme minutu těm opravdu důležitým zprávám. Dvěma mužům žijícím na odvrácených stranách planety Země se podařilo vytvořit tzv. earth sandwich. Co to znamená, ptáte se? Vysvětlíme.

Na Novém Zélandu, konkrétně v Aucklandu, si Etienne Naude (19) přečetl o americkém umělci Ze Frankovi, který v roce 2006 zorganizoval položení dvou půlek bagety, jedné ve Španělsku a druhé právě na Novém Zélandu. A to tak, aby byly skrz Zemi přímo naproti sobě. Inspirovalo ho to natolik, že se rozhodl provést totéž, jen s toastovým chlebem.

Srandovní cíl ale nebyl tak snadno dosažitelný, jak by se mohlo zdát! „Najít někoho ve Španělsku, kdo by do toho šel a neměl cílový bod příliš daleko, s tím mi pomohli přátelé a Reddit. Pak to prakticky zorganizovat už bylo náročnější, a to nejen kvůli dvanáctihodinovému časovému posunu, ale také třeba proto, že najít ten samý typ chleba chvíli trvalo,“ vylíčil médiím strastiplnou cestu k pěti minutám slávy Etienne.

Nakonec ale všechno klaplo. Etienne našel jistého Angela Sierru, šéfkuchaře, který to měl na místo určení jen 11 kilometrů od domova a pro celou věc se velmi nadchl. Podle vlastních slov měl díky tomu pocit, že dělá něco velkého, co dokazuje, jak se i dva lidé z opačných konců světa mohou propojit. Dva cizinci si vyměnili potřebnou zeměpisnou délku a šířku, pořídili vhodné pečivo a experiment mohl proběhnout.

Etienne si navíc s celou věcí vyhrál natolik, že pro potřeby akce vypálil do sady plátků chleba symbol pro earth sandwich, tedy obrázek zeměkoule mezi dvěma kusy toasťáku. Jeden z nich pak položil na ono úzce vymezené místo. V době vytvoření asi největší svačiny na světě dělilo jeden a druhý plátek skrz planetu 12,724 km.

Podobné články

Doporučujeme

Další články