Lidský steak
To jste možná ani nevěděli, ale lidská krev má lhůtu, do kdy ji musíte “vypotřebovat”, podobně jako třeba mléko. A není to tak dlouhá doba, v nejlepším případě krev, kterou darujete, vydrží v pytlíku při správném chlazení nějakých dvaačtyřicet dní. Potom se prostě musí vyhodit nebo zlikvidovat. Což ale znamená, že na světě jsou litry prošlé lidské krve, která nemá žádné využití. Nebo… doposud neměla.
Provokativní umělecký kus nazvaný Ouroboros Steak, podle mýtického hada, který si požírá svůj vlastní ocas, tedy nabízí lidstvu cestu k relativně levnému masu. Vyrábí se z toho, co beztak nikdo na nic nepoužívá. Jeho tvůrci jsou navíc přesvědčeni, že přestože je Ouroboros v podstatě z lidského masa, nejde o kanibalismus, protože každý steak je založený na vašich buňkách. Je to jako kousnout se do jazyka.
Podle všeho to funguje tak, že si takovou tou testovací paličkou otřete vnitřní část tváře, jako při DNA testech, a díky vašim buňkám, které zalijete sérem z lidské krve, začne růst lidské maso. Pokud je nádoba uložena v teple řadu dní. Hlavním cílem Ourobora ale není udělat z nás všechny skorokanibaly.
FBS
Projekt se totiž snaží hlavně poukázat na to, jak se vytváří umělá masa teď. Celý průmysl je totiž závislý na látce, které se říká FBS (fetal bovine serum). Je to v podstatě tekutina bohatá na proteiny a buňky, které tvoří to maso jako takové. Problém je, že se vyrábí z nenarozených plodů krav, které jsou vedené na porážku. Není to tedy ani tak humánní, ani tak přírodní, jak by se vám Beyond Burger pokoušel namluvit. Je jenom dražší, což dá rozum, protože litr FBS vyjde v přepočtu na nějakých dvacet tisíc korun.
Autoři Ourobora tvrdí, že neexistuje žádná doopravdy prověřená vědecká studie, která by říkala, že masa z laborky jsou k přírodě šetrnější než běžná produkce. Naproti tomu jejich steak z lidského masa je kompletně environmentálně neškodný. To, že je to odporné, je věc druhá.