fb pixel Mrtvoly neodmlouvají: Frank Capone působil mírně, údajně byl ale ještě horší než bratr – G.cz
Vyhledávání

Mrtvoly neodmlouvají: Frank Capone působil mírně, údajně byl ale ještě horší než bratr

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=492841

Al Capone patří k těm vůbec nejznámějším mafiánům a šéfům organizovaného zločinu na světě. Přestože mu nikdy nebyla prokázána žádná z vražd, je o něm dobře známo, že měl sklony k násilí a byl zodpovědný za popravy mnoha desítek lidí. Tím méně známým členem rodiny je Alův bratr, Frank Capone, který stál po boku svého bratra u zrodu jeho slávy, a co se týče krutosti a násilnosti, byl údajně ještě horší než bratr, ačkoli vystupoval jako seriózní obchodník a gentleman.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 19.3.2022, 09:52

Bratrův bratr

Frank Capone, původně Salvatore Capone, se stejně jako bratr Al narodil v newyorském Brooklynu ve Spojených státech amerických, konkrétně 16. července roku 1895. Byl tedy o čtyři roky starší než jeho bratr Al. Frank i Al pocházeli z početné rodiny italských imigrantů, měli několik dalších sourozenců, přičemž někteří z nich se k Frankovi a Alovi připojili na jejich zločinecké kariérní cestě.

Během dospívání v New Yorku se Frank společně s bratrem přidal k tzv. Five Points Gang, zločinecké organizaci, kterou vedl Johnny Torrio. Když Torrio musel z několika podstatných důvodů přenést svou činnost z New Yorku do Chicaga, požádal Franka i Ala, aby se k němu v novém teritoriu přidali.

V Chicagu se gangu Johnnyho Torria začalo velice dařit, k čemuž pochopitelně přispěla i prohibice, která namísto potlačení konzumace alkoholu připravila půdu pro obrovský růst zločineckých organizací ve Spojených státech. Ruku v ruce s rostoucí mocí Torriovy organizace rostl i vliv Franka a Ala Caponeových.

V roce 1923 si občané Chicaga zvolili nového starostu Williama Devera, který ostře zasáhl proti Torriovi, bratrům Caponeovým a jejich South Side Gangu. V reakci na to pověřil Torrio Ala i Franka úkolem, v rámci nějž měli vytvořit síť nevěstinců, heren a nelegálních podniků v Ciceru na předměstí Chicaga.

Zdání klame

Zatímco Al Capone se staral o koordinaci celé akce – tedy například o to, aby byl vysoce postavený městský úředník Joseph Z. Klenga stejně jako městské výbory na výplatní pásce Torriova gangu – Frank Capone zastupoval gang při jednání s městskou radou předměstí Cicero. Na rozdíl od svého bratra Frank Capone vyzařoval jako úctyhodný obchodník, neboť se vždy oblékal do úhledného obleku a na první pohled působil mírně a sympaticky.

V komunálních volbách 1. dubna roku 1924 politici Demokratické strany postavili republikánovi Klenhovi, který toho času spolupracoval s Torriovým gangem, seriózní volební výzvu. Aby ochránil politickou kontrolu gangu nad Cicerem, rozpoutal Frank Capone ve městě vlnu teroru.

Členové South Side gangu vtrhli do volebních místností se samopaly a upilovanými brokovnicemi, tzv. luparami, aby „dohlédli“ na hladký průběh voleb a ujistili se, že místní obyvatelé volí „správně“. Nespolupracující voliči byli napadeni a jejich hlasování jim bylo znemožněno – ano, i taková praxe existovala v demokratické kolébce světa. Ve srovnání s komunistickými totalitními režimy snad jen s tím rozdílem, že na hladký a správný průběh voleb nedohlížel stát nebo vládnoucí strana, ale organizovaný zločin.

Sám Frank Capone se razie účastnil, vedl totiž útok na velitelství volební kampaně jejich politického soupeře, kde vyplenil jeho kancelář a napadl několik tamějších pracovníků. Jeden z pracovníků byl dokonce postřelen do obou nohou, ostatní byli zadrženi s tím, že budou puštěni po skončení volebního dne.

Smrt a extravagantní pohřeb

Jak nepokoje v den voleb rostly, rozhořčení obyvatelé Cicera se rozhodli kontaktovat okresního soudce Cooka Edmunga J. Jareki. Ten skrze chicagské policejní oddělení vyslal do Cicera sedmdesát policistů v civilu, aby zajistili skutečný pořádek u volebních uren. Kolem soumraku část těchto vyslaných detektivů u volební místnosti na Cicero Avenue rozpoznala Franka Caponeho spolu s dalšími několika muži.

Poté, co detektivové vystoupili z vozu se z nevysvětlitelných důvodů ozvala střelba. Několik svědků se později zapřísáhlo, že gangsteři palbu nikdy nespustili. Policie zase tvrdila, že Frank Capone střílel jako první, neboť si myslel, že jde o konkurenční gang. Ať už je pravda kdekoliv, situace se nevyvinula podle Frankových představ – toho dne byl totiž několikrát smrtelně střelen seržantem Phillipem J. McGlynnem a na místě zemřel. V tu dobu mu bylo teprve 28 let.

Ačkoli za celou akci zaplatil Frank Capone svým životem, na konci dne byl vítězným kandidátem skutečně Klenha, a Torriův gang si tak ve městě udržel svůj politický vliv. 4. dubna, tři dny po přestřelce v ulicích, se konal velice extravagantní pohřeb Franka Caponeho, na který byly dovezeny květiny v hodnotě dvaceti tisíc dolarů – průměrný plat se tehdy pohyboval kolem 1200 dolarů ročně. Z respektu ke svému bratrovi zavřel Al Capone během pohřbu na dvě hodiny všechna hazardní a nelegální doupata v Ciceru.

Zdroj: Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články