fb pixel Příběh Johnnyho Torria: Mafiánský boss si nechal říkat Lišák, pověst si zajistil vraždou prostitutky – G.cz
Vyhledávání

Příběh Johnnyho Torria: Mafiánský boss si nechal říkat Lišák, pověst si zajistil vraždou prostitutky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Stál za rozmachem mafie ve 20. letech minulého století, a dokonce i samotný Al Capone k němu vzhlížel. Řeč je o jednom z prvních skutečně mocných italsko-amerických gangsterů, který si nechal říkat The Fox. Jeho civilní jméno však znělo Johnny Torrio.

Martin Miko
Martin Miko 9.8.2019, 14:54

Kvůli prodeji alkoholu zabil svého strýce

Narodil se pod jménem Giovanni Torrio v únoru 1882 v italské vesnici Orsara, která leží v blízkosti Neapole. Když mu byly dva roky, jeho otec zemřel a krátce nato se jeho matka rozhodla, že se přestěhují do New Yorku, kde získal jméno Johnny. V mládí se stal členem několika pouličních gangů, včetně skupiny Five Points Gang, do které patřil i jeho kamarád Paolo Vaccarelli.

Když dospěl stal, se vyhazovačem v baru a pomáhal v obchodě u svého otčíma. Posléze se však rozhodl, že rozjede vlastní podnikání, které samozřejmě spojil s ilegální činností. Věnoval se prodeji drog, sázkám, hazardu, vydírání i kuplířství. Když mu bylo 30, zaměstnával gangstery, kteří pro něj dělali po nocích špinavou práci. V té době potkal i mladého Al Caponeho z New Yorku, kterému dohodil práci na pozici vyhazovače v baru jeho kamaráda Frankieho Yalea. V roce 1919 se Al Capone v Chicagu usídlil natrvalo a později se z něj stal velmi důležitý spojenec pro Torria.

Torriovi se říkalo The Fox neboli Lišák, jelikož byl bystrý, diplomatický a velmi všímavý. Zároveň se o něm tradovalo, že byl krutý a nekompromisní. Tuto pověst si nesl napříč celým Chicagem. Příběhy o tom, jak v roce 1911 zabil prostutitku poté, co proti němu a jeho strýci Jimu Colosimovi chtěla u soudu vypovídat, se povídaly po celém městě.

Když v roce 1920 začala v USA prohibice, ucítil Torrio velkou šanci, jak vydělat slušné peníze na pašování alkoholu. Jeho strýc Jim však s tím nechtěl mít nic společného, a tak byl na Torriův příkaz téhož roku zastřelen, čímž se „lišák“ stal šéfem italsko-amerického gangu a pašování alkoholu mohlo ze dne na den začít.

Chicagské gangy měly v dobách prohibice mezi sebou rozepře, a to především kvůli území. Torriovým úhlavním nepřítelem byl ir Dion O`Banion, se kterým měl mnoho rozepří, které vyvrcholili v květnu 1924 podrazem, za který skončil Torrio ve vězení za pašování alkoholu. O`Banion ho totiž nalákal do pasti. Téhož roku nakonec došlo k vraždě O`Baniona, o kterou se nepostaral nikdo jiný než Frankie Yale a Al Capone. Stalo se tak v květinářství irského gangstera. Tato vražda spustila válku gangů, což znamenalo, že byl Torrio v nebezpečí. O`Baniovi přátelé ho chtěli pomstít, jenže nakonec ho jen postřelili.

Ani zranění však Torria nezachránilo před vězením, takže si šel v roce 1925 na 9 měsíců sednout. Když ho pustili na svobodu, rozhodl se, že odjede na čas do Itálie, a tak předel Caponemu vedení gangu. O tři roky později se však z Itálie vrátil, jelikož v té době už v zemi nastupoval Mussolini k moci. Nevrátil se ale do Chicaga, nýbrž do New Yorku, kde investoval do nákupu nemovitostí a zároveň plánoval založení Komise, což bylo jakési představenstvo všech mafiánských bossů z New Yorku.

Před začátkem 2. světové války musel nastoupit do vězení na dva roky kvůli daňovým únikům. Od 50. let se věnoval jen obchodu s nemovitostmi. Zemřel 16. dubna roku 1957 při návštěvě holiče, kde dostal infarkt. Nakonec se dožil úctyhodného věku 75 let.

A zde je životní příběh mafiána, který si říkal Lucky Luciano.

Podobné články

Doporučujeme

Další články