fb pixel Mothman: Je létající stvoření neobjeveným zvířetem, démonem, nebo výplodem choré mysli? – G.cz
Vyhledávání

Mothman: Je létající stvoření neobjeveným zvířetem, démonem, nebo výplodem choré mysli?

Zdroj: YouTube.com - Storied

Mothman patří mezi ty americké legendy, které se dostávají do Česka většinou se zpožděním několika dekád a přes internetové creepypasty. Není divu; americká strašidla jsou natolik jiná, že do panteonu bezhlavých rytířů a bílých paní staré dobré Evropy těžko zapadnou. Ale konkrétně Mothman je už nějakou dobu součástí západní kultury a popkultury, tak si o něm pojďme povědět.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.2.2021, 17:12

Das folklor

Ne nadarmo se Americe říká Nový svět, je to dost mladá země. Minimálně kulturně vzato a pro většinu místních obyvatel. Otázku naprosté devastace kultury původního obyvatelstva teď nechme stranou. Pro většinu Američanů začíná jejich historie v polovině minulého milénia a ideálně koncem osmnáctého století, kdy vznikaly Spojené státy.

Což znamená, že se kulturní a folklorní kořeny za Atlantikem teprve zapouštějí. Je to ironie, protože drtivou většinu popkultury přijímáme právě odtamtud. Díky tomu ale můžeme sledovat, jak Amíci fetišizují svou dvousetletou historii a vlastní mýty. Superhrdinovské komiksy například byly už několikrát popsány jako novodobé božské mýty. Ale sledujeme i formování takového toho moderního folkloru, o němž my už tady ani nepřemýšlíme.

Když nemáte historii s vlkodlaky, bílými paními a podobně, musíte si vlastní monstra vymyslet sami a narychlo. Není tedy divu, že mytologie mimozemských únosů pochází z USA. Pak je tady Bigfoot, Jersey Devil…. a samozřejmě Mothman.

Molí lidé

V Aktech X překládali Mothmana jako Molího člověka. Protože to byl devadesátkový dabing. Své jméno ale získal Mothman od „moth“ jako „můra“. Jeho první pozorování můžeme vytrasovat do městečka Point Pleasant ve státě West Virginia.

Začátkem listopadu 1966 tam tři dělníci v lese zpozorovali cosi temného na noční obloze. Něco temného s velkým rozpětím křídel a rudě svítícíma očima. Jen o pár dní později pak vtrhla skupina mladých lidí k místnímu šerifovi s tím, že je něco pronásledovalo v lese, zatímco jeli po opuštěné asfaltce večer domů. Dva metry vysoká postava, třímetrové rozpětí křídel a oči „rudé tak, že jste to neviděl“. Následovala výpověď ženy, která byla se svou roční dcerou venku za barákem a ta „věc“ nad ní údajně přelétla.

Mothman, jak stvoření místní překřtili, se objevoval po celý rok až do prosince 1967, kdy byl spatřen nedaleko hlavního mostu přes řeku Ohio. Jen pár dní po jeho posledním spatření se most zřítil během dopravní špičky. Tenkrát tam umřelo přes čtyřicet lidí. A pozorování Mothmana ustalo.

Tragédie za tragédií

Od té doby se okřídlená postava s rudýma očima údajně zjevuje jako předzvěst katastrofy. Pád mostů na různých místech se opakoval několikrát, objevil se před důlním neštěstím, dokonce se o něm mluví ve spojitosti s Fukušimou nebo Černobylem. Občas zjevení vystraší lidi a zachrání několik životů, doprovodným jevem ale je, že lidé, kteří pozorování stvoření nahlašují, často končí v péči psychiatrů kvůli rychle se zhoršujícím psychickým problémům.

Pomalu se tedy rýsuje postava entity, jež zachraňuje lidi, ale po setkání s ní propadáte do drápů šílenství… nebo je tady racionálnější vysvětlení. A to sice, že Mothmana vidíte, protože máte duševní problémy, které se výrazně zhorší poté, co se těsně vyhnete příšerné katastrofě. Ostatně experti tvrdí, že všechna ta pozorování se dají vysvětlit buď jeřábem kanadským, nebo většími typy sov. A tak je to se vším.

Něco dobrého z toho ale občas přeci jen vzejde. Městečko Pleasant Point nebylo ničím významné do chvíle, kdy tam vyráběli výbušniny pro projekt Manhattan. Ale od šedesátých let je oficiálním domovem Mothmana. Dokonce mají jeho sochu na náměstí a Mothman generuje dostatečný turistický ruch na to, aby město živil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články