fb pixel Monopoly: Nejprodávanější „deskovka“ světa vás poučí o obchodu a byznyse – G.cz
Vyhledávání

Monopoly: Nejprodávanější „deskovka“ světa vás poučí o obchodu a byznyse

Zdroj: Autor: Matěj Baťha – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25029954

Monopoly patří k nejprodávanějším deskovým hrám v historii, a to především díky tomu, že existuje možnost zakoupit si ji v desítkách verzích a mutacích. Není tajemstvím, že byla přeložena už do 43 světových jazyků a prodává se ve 111 zemích světa. Právě proto se jí doposud prodalo přes půl miliardy kusů a s každými dalšími Vánocemi toto číslo roste.

Martin Miko
Martin Miko 27.3.2024, 16:24

Monopoly patří k nejprodávanějším deskovkám

V roce 1943 představila firma Parker Brothers poprvé stolní hru Monopoly. Říká se, že tuto hru původně vymyslel chudý obchodník Charles Darrow z Germantownu v Pensylvánii, jenž během světové hospodářské krize ve 30. letech minulého století přišel o práci. A tak ve volném čase postupně vymýšlel a zdokonaloval stolní hru, kterou vyráběl doma v kuchyni, a pak se ji pokoušel prodávat dál. Měl úspěch. Jeho „deskovky“ si všimli majitelé firmy Parker Brothers, kteří s Darrowem podepsali v roce 1935 smlouvu a nechali si hru patentovat. Z chudého Darrowa se náhle stal milionář, a to ho majitelé firmy rok předtím odmítli kvůli neuvěřitelným 52 grafickým chybám ve hře. Vynálezce Monopolů se naštěstí poučil a všechny chyby ve hře napravil.

Hra Monopoly nebyla původním konceptem Charlese Darrowa, protože vycházela ze hry Landlord`s Game od Lizzie Magie. Ta si hru nechala patentovat už 30 let před ním. I když vycházela ze stejného principu, tak Lizzie na hře nikdy nevydělala.

Hra měla zpočátku úspěch jen mezi určitými sortami lidí, jako byli například studenti, nebo mezi zastánci ekonomické ideologie amerického ekonoma Henryho George. Původní verze hry Monopoly byla plná smyšlených měst a názvů budov a ulic, jenže výrobce pak napadlo přizpůsobovat hru městům a státům, v nichž se hra prodávala. Tím se hra stala teritoriálně populární pro další a další lidi. Ve hře jste stejně jako dnes mohli stavět budovy, vybírat daně a získávat co největší finanční obnosy peněz.

Ze hry Monopoly se stal globální fenomén, který byl přeložen do 43 jazyků, a v současnosti se prodává ve více než 111 zemích světa. Hra Monopoly míří v podstatě na všechny cílové skupiny. Kromě amerických měst vznikly i lokalizace například pro Japonsko, Berlín, Evropu a další. Mimo jiné máte nebo jste v minulosti měli možnost zakoupit si Monopoly s tematikou Star Wars, Simpsonových, Hvězdné brány, Doktora Who nebo Pokémonu.

V meziválečném období se hra dostala dokonce i do Československa, avšak pod názvem Business. A samozřejmě, že byla zaměřená na Prahu, takže jste si v ní mohli kupovat pozemky například na Václavském náměstí, banky, telefonní společnosti, železniční tratě nebo vodárny. Později se na českém trhu objevila i hra Dostihy a sázky, kterou zná velmi dobře i současná generace. Desková hra z prostředí koňských závodů také existuje v několika verzích a mezi Čechy je stále velmi oblíbená.

Hra má dokonce i svoje vlastní mistrovství světa, které se koná od roku 1973 každé čtyři roky jako olympijské hry. V roce 1996 proběhlo i mistrovství ČR ve hře Monopoly a v roce 2009 se české hráčce Petře Kremserové podařilo postoupit na mistrovství světa v Las Vegas. Tam však nakonec neodletěla, protože neměla vyřízené vízum.

Hra Monopoly je považována za jednu z nejpoučnějších her, protože vás naučí zábavným způsobem, jak funguje obchod a byznys, a navíc díky ní získáte od útlého věku základní ekonomické povědomí o tom, jak funguje kapitalismus.

Zdroje informací:

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/apr/11/secret-history-monopoly-capitalist-game-leftwing-origins

https://www.britannica.com/sports/Monopoly-board-game

https://blogs.bl.uk/business/2023/03/lizzie-magie-and-the-history-of-monopoly-1.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Monopoly_(game)

Podobné články

Doporučujeme

Další články