fb pixel Modrá Pocahontas měla touhle dobou mít už čtyři pokračování: Avatar slaví deset let! – G.cz
Vyhledávání

Modrá Pocahontas měla touhle dobou mít už čtyři pokračování: Avatar slaví deset let!

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

V těchto dnech slaví desetileté výročí film, kde mají mimozemští lidé sex s mimozemskými koňmi, a který v kinech vydělal skoro tři miliardy dolarů. Zní to podivně, víme, ale vy jste pravděpodobně na Avatarovi v kině seděli taky.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.12.2019, 11:50

Vetřelci a ledovce

James Cameron se v osmdesátkách a první polovině devadesátek ustanovil jako jeden z nejlepších akčních režisérů, kteří kdy chodili po téhle planetě. A v roce ’97 se za zvuku ledovce trhajícího ocel a zpěvu Celine Dion stal králem velkofilmů obecně. Každý chtěl zopakovat úspěch Titaniku a nejblíž se dostal jenom Disney s Pearl Habrourem. Všichni napjatě čekali, s čím Cameron přijde teď.

A v roce 2008 vyšly první kryptické trailery na sci-fi s názvem Avatar, na kterém se v tu dobu skrytě pracovalo už nějakých pět let, ale napsaný byl v podstatě od roku '95. Jak se odhalovalo víc a víc, bylo jasné, že muž, který si udělal jméno na Terminátorovi chystá další akční vědeckofantastický kus, ale nebude to jenom blockbuster, ale bude to jeho druhý velkofilm. Dostaneme Vetřelce s Titanikem dohromady!

3D zázraky

K údivu nás všech se v kině zjistilo, že žádný originální scifi příběh se nekoná, je to zase příběh bílého cizince, který s okupační armádou přidrandí do cizí země, zamiluje se do místní holky a nakonec je z něj lepší místňák než jakýkoli jiný místňák. Jako v Tanci s vlky, jako v Pocahontas, jako v Posledním samurajovi. Ale to je jedno, protože příběh měl být vždycky jenom vehikl pro záplavu úžasných vizuálů.

A vizuály taky úžasné byly. Tisíce lidí, maskéři, VFX kreativci, umělci, komiksoví kreslíři, animátoři, mocap průkopníci, ti všichni dělali roky a roky a podCameronovým vedením v podstatě posunuli kinematografii o kus dál. Svítící kytky, obří modří lidé, monstrózní mimozemská fauna, vesmírné lodě, vznášedla, levitující hory, ne šutry, ale hory a poprvé od třetího Matrixu i mechové! A všechno to vypadalo naprosto reálně a ve 3D.

Avatar byl filmem, který v podstatě protlačil trojrozměrnou projekci do normálních filmů a kin. To, že se z toho potom stal fenomén a do 3D se předělávaly i filmy, u kterých to vůbec nebylo potřeba, to je věc druhá, ale Avatar samotný byl s myšlenkou 3D dělaný celou dobu. A proto je to možná nejlepší 3D film ještě deset let po svém vydání.

A dvojka teda bude, pane Cameron?

Režisér plánoval Avatar trilogii ještě předtím, než vyšel první film do kin, ale postupně se plány rozrostly na pětidílnou ságu. Dvojka měla původně vyjít v roce 2014, pak se posunula o rok, pak o dva. V současnosti je druhý díl plánovaný na rok 2021 a stále jsou v plánu další tři filmy potom!

Ostatně Cameron na filmech pracuje celou tu dobu. Spekuluje se, že další díl se má odehrávat pod vodou, proto se režisér nechal za ohromné peníze ponořit v batyskafu do Mariánského příkopu. Existuje celý jeden díl South Parku o tom, že tam hledá laťku. Aby ji zvednul.

Leckdo pochybyuje, že někdy další díly budou, ale teď vlastní sérii Disney a ten si může točit, co chce a za kolik chce, takže si pomalu chystejte potápěčské brýle.

Podobné články

Doporučujeme

Další články