7 dobrých důvodů, proč zajít do kina na Vetřelce – G.cz
Vyhledávání

7 dobrých důvodů, proč zajít do kina na Vetřelce

Napřesrok bude téhle Cameronově sci-fi třicet. Nezestárla ale ani o den a pořád platí za etalon žánru, který se chlubí frenetickou akcí, parádní výpravou a jednou z nejlepších ženských hrdinek vůbec. A právě jde do kin v prodloužené verzi!

Václav Rybář
Václav Rybář 3.9.2015, 10:00

1. Nic lepšího nedávají

Cameronova klasika nemohla přijít v lepší chvíli. Blockbusterové léto je fuč a distributoři vyhrabávají ze dna zbytky, které se snaží udat jako pecky, ale ve skutečnosti jsou to jen odpadky (viz Hitman a Kurýr). Cameronovo retro by přitom naklepalo zadky i nejlepším letošním filmům. I po těch letech dokáže vyděsit, pobavit, ale především vás přivést až na okraj sedačky. Navzdory solidní stopáži si po celou dobu drží neskutečné tempo.

2. Je to prodloužená verze

Když se Cameron po prvním Terminátorovi chopil šance, jak v Hollywoodu prorazit, rozhodnul se, že pokračování úspěšného Scottova Vetřelce musí pojmout úplně jinak. A proto v zásadě hnul žánrem a z minimalistického hororu udělal akční thriller s partou mariňáků a propracovanější vetřelčí mytologií. I tak mu studio nedovolilo přešvihnout dvouhodinovou stopáž o moc - bálo se, že film se nestihne v kinech dostatečně často protočit. Cameron si naštěstí po letech vydal o bezmála dvacet minut delší verzi, která trochu lépe vysvětluje úvod filmu, nahlíží do soukromého života Ellen Ripley a vysvětluje, jak se dokázali mariňáci tak dlouho bránit obrovské přesile vetřelců (dálkově ovládané kanóny). Je toho dost a jakmile uvidíte prodlouženou verzi - podobně jako u druhého Terminátora - ta původní vam přijde o dost slabší.

3. Pokračování, které se vyrovnalo originálu

Když Ridley Scott v závěru snímku odkryje své trumfové eso, zdá se, že už není kam stoupat. Absolutní zlo bylo odhaleno, zkoušet ho trumfovat je cesta do pekla. Cameron přesto zvítězil, když horor proměnil ve válečný film a z jednoho vetřelce udělal kompletní hnízdo s trubci, královnou a propracovaným pozadím vesmíru, jehož základní kámen Scott postavil. Vetřelci tak patří k těm několika málo pokračováním, jež se dokázaly vyrovnat originálu a značně ho rozšířit.

4. Královna!

Dost možná nejpovedenější dílo dnes již zesnulého trikaře Stana Winstona, který vymýšlel a stavěl obří animatronickou loutku královny několik měsíců. K jejímu oživení bylo potřeba tucet operátorů, ale výsledek byl dokonalý. Vetřelci jsou vlastně souboje dvou matek, což je mnohem lépe pochopitelné právě z prodloužené verze. Soubojem, který kulminuje patnáctiminutovou konfrontací, která vešla do děje - Královna vs. Ripleyová s nakladačem. Duel všech duelů.

5. Vesmírní mariňáci

Hollywood se v roce 1998 neúspěšně pokusil adaptovat slavnou videohru Doom, ve které se hráči zhostí role vesmírného mariňáka. Cameron přitom už v roce 1986 předvedl ty nejlepší a nejnahláškovanější vesmírné mariňáky, které lze potkat. Klíčem k úspěchu bylo parádní obsazení a repliky, které dodnes plní hlavy filmových fandů. Obří zbraně, futuristický tank a rovnocenný soupeř samozřejmě taky pomáhají. Tohle je ovšem doomovka, na kterou radši koukáme, než ji hrajeme. Teprve při opakovaném zhlédnutí si totiž všimnete, kolik detailů stihnul Cameron do jednotlivých záběrů schovat.

6. Ripleyová s plamenometem

Víte, že Sigourney Weaver byla za roli Ripleyové nominována na Oscara jako vůbec první herečka v "pokleslém akčním filmu"? Takovou sílu měla Cameronem načrtnutá postava naštvané kvočny, co jde vetřelčí královně vytrhnout z pařátů malou Newt. A mašíruje si to doprostřed jámy lvové ověšená kulometem a plamenometem. Tuhle výzbroj rozhodně schvalujeme, ale jak sami uvidíte, k úspěšnému dokončení mise je potřeba mnohem víc.

7. Nestárnoucí triky

Zlatá osmdesátá. Digitální triky aby pohledal, všechno je tu loutkové a správně mechanické. Proto to i po letech působí poctivě a snímek se nespoléhá na CGI atrakce, ale na změřitelné řemeslo - vynikající choreografii akčních scén, skvělé herce a kaskadéry, dokonale padnoucí hudbu nehudbu a kulisy, které z hlavy jen tak nedostanete. A vy teď máte možnost všechno tohle vidět v kině. Kdo by odolal?

Postavy z Vetřelců se vrátí v pátém díle, který bude drze ignorovat trojku a čtyřku. Jak by to mohlo vypadat? Podívejte se na náčrtky z našeho článku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články