fb pixel Ministryně školství Valachová rezignovala na funkci, jak tento krok ovlivní vládní krizi? – G.cz
Vyhledávání

Ministryně školství Valachová rezignovala na funkci, jak tento krok ovlivní vládní krizi?

Ministryně školství Kateřina Valachová po necelých dvou letech rezignovala na svůj úřad. Ovlivní její rozhodnutí současnou vládní krizi?
Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem se za účasti prezidenta Miloše Zemana vyostřuje a prohlubuje již týden trvající vládní krize, ve vládě padla první hlava. Důvodem ale nebylo rozhodnutí ani jednoho ze znesvářených koaličních partnerů, ale vlastní rozhodnutí ministryně školství Kateřiny Valachové. Ta rezignací na post reagovala na kauzu své náměstkyně Simony Kratochvílové. Ovlivní konec Valachové celkovou politickou situaci?

Jan Palička
Jan Palička 9.5.2017, 18:27

Česká vláda zažívá nejhorší krizi za toto a nejspíše i některá předchozí volební období. Poté, co si premiér Bohuslav Sobotka rozmyslel záměr podat demisi za celou vládu a projevil vůli odvolat ministra financí Andreje Babiše, rozhořel se mezi ním a prezidentem Milošem Zeman spor o Babišovo odvolání. Mezi tím ale přeci jen první ministerská hlava padla. Jen nebyla Babišova, ale ministryně školství Kateřiny Valachové.

Valachová, která v čele rezortu stála od června 2015, se v napjaté atmosféře vládní krize sama rozhodla na post rezignovat v souvislosti s korupční aférou týkající se její náměstkyně Simony Kratochvílové. Ta byla v minulém týdnu zadržena spolu s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou a byla na ní uvalena vazba pro podezření z toho, že spolu s Peltou ovlivňovala přidělování milionových dotací na sport.

Právě zatčení Kratochvílové, která byla nejen ministerskou náměstkyní, ale i blízkou přítelkyní ministryně Valachové, se snažil ve svůj prospěch využít i Andrej Babiš. Ten celou aféru s vlastním odvoláváním označil mimo jiné i za snahu Bohuslava Sobotky odvádět pozornost od aféry na ministerstvu školství vedeném jeho stranickou kolegyní Valachovou. Ta se proto moudře rozhodla nebýt Babišovým obětním beránkem a raději na sebe vzít veškerou odpovědnost.

Rozhodnutí Kateřiny Valachové se nedá upřít, že je v poslední době asi největším projevem duchapřítomnosti na vládní úrovni. Když její náměstkyně a blízká spolupracovnice upadla v podezření z trestné činnosti, vyvodila z toho Valachová jako správná manažerka v čele rezortu osobní důsledky, ač třeba vůbec nemusela o aktivitách Kratochvílové vědět. Raději odešla s čistým štítem a zachovala tak patřičnou politickou kulturu, než aby posloužila Andreji Babišovi jako nástroj v jeho mocenském boji.

Zajímavé bude i sledování toho, jak se k Valachové rezignaci postaví Miloš Zeman. Stejně jako v případě Babiše i u Valachové bude muset formální návrh na její odvolání podat premiér Sobotka prezidentovi a lze předpokládat, že stejně jako u návrhu na odvolání ministra financí bude i ten na odvolání ministryně školství datován ke konkrétnímu dni, což pro Zemana v Babišově případě je jednou ze záminek k odmítnutí odvolání. Pokud tedy Zeman dostojí povinnostem, které mu ukládá ústava, a Valachovou odvolá, popře sám sebe odmítajícího odvolat i Babiše. Rezignace ministryně školství tak bude vnímána nejen jako čestný politický krok, ale i jako jakýsi barometr současné krize.

O tom, že Zeman si svým postojem k vládní krizi koleduje o ústavní žalobu, více ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články