fb pixel Ministr zdravotnictví Vojtěch přiznal vážnost situace, přichází další protikoronavirová opatření – G.cz
Vyhledávání

Ministr zdravotnictví Vojtěch přiznal vážnost situace, přichází další protikoronavirová opatření

Zdroj: www.vlada.cz

Počet pozitivních testů na nový typ koronaviru neklesá, spíš naopak. Za středu 16. 9. poprvé přibylo více než 2000 případů nových. Takže o uvolňování restrikcí nemůže být ani řeč, naopak se bude přitvrzovat. Sdělil to dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 17.9.2020, 13:15

Ve středu testy potvrdily nákazu nově u 2139 lidí, což je o 464 více než v úterý. Za více než půl roku se tedy s nákazou setkalo 41.032 lidí, téměř tři pětiny z nich se nového koronaviru již zbavilo. Aktuálně má nákazu v Česku 17.619 lidí, hospitalizovaných v souvislosti s COVID-19 je 388 pacientů a s nemocí zemřelo 482 osob. Tato data zveřejnilo na svých stránkách ministerstvo zdravotnictví. Je důležité neustále opakovat, že většina nakažených má lehký průběh nemoci. V souvislosti s tím, že nárůsty pozitivit neklesají, čeká nás další omezení.

Ministerstvo zdravotnictví od pátku 18. 9. od 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávány na konkrétní místo, přesně určené ho musí mít návštěvník i na akci bez vstupenek. Nové nařízení se týká i restaurací, barů či klubů, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. "Smyslem opatření je omezit úzký kontakt stojících osob v barech, klubech či restauracích. Přidělené místo každému účastníkovi akce znamená vytvoření určité distance od ostatních," vysvětlil nařízení vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Podle jeho slov ale není omezena možnost pořádat plesy nebo taneční, protože lidé, kteří mají své přidělené místo, se mohou v roušce pohybovat po provozovně. Ministerstvo zdravotnictví také zpřesnilo nařízení pro nošení roušek v jednotlivých provozovnách stravování. Lidé je nemusí mít jen při konzumaci jídla či nápoje, povinné jsou ale při stání u baru při čekání na svoji objednávku. Musí je mít také lidi, kteří se po provozovně pohybují, například když jdou na toaletu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci přiznal, že situace není dobrá, a že epidemie nabírá na síle. Pokud nebudou přijata další opatření, může dojít ještě ke zhoršení, sdělil ministr. Zároveň sdělil, že není nutné strašit, ale také nebagatelizovat, a že je nutné dané situaci přistoupit zodpovědně. Apeloval v tomto smyslu také na širokou veřejnost. Znovu připomněl základní hygienická pravidal - pravidlo 3 R.

Finálně byla také schválena splikace E-Rouška. Měla by být od zítřka plně funkční. Opět zazněla výzva na její stažení. Podle Vojtěcha se nejdná o žádné sledování, aplikace má čistě informativní charakter a má pomoci lokalizovat místa, kde mohlo dojít ke kontaktu s nakaženým.

Vojtěch také sdělil, že vláda neplánuje celorepublikový lockdown, opatření by měla být konkrétní a cílená.

Změna čeká i školy. Na druhém stupni základních škol a na středních školách a také na vysokých školách kvůli šíření koronaviru zavedena povinnost plošného nošení roušek, a to i ve třídách při

vyučování. Nyní je v celé republice povinné nosit roušku ve společných prostorách škol mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách. Ministr požádal vedení jednotlivých škol, aby omezilo i pořádání mimoškolních akcí, pokud to není vyslověně nutné.

Restaurace, kluby a diskotéky čeká změna od zítřejší půlnoci napříč celou republikou, bez ohledu na koronavirový semafor. Provozovny nesmí být otevřené mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Opět se jedná o opatření, které má preventivní charakter.

Na tiskové konferenci dnes z úst šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška z ÚZIS zazněla ještě jedna zásadní informace - zdravotnická zařízení nákazu zvládají, nemoc nezměnila své parametry, nemění se tedy riziko. Ale i dle Duška je nutná obezřetnost a připravenost, proto tedy nutnost zavést nová opatření, která mají jediný cíl - tempo nákazy zpomalit.

Tak uvidíme, kdy se zavedená opatření začnou provozovat a křivka pozitivit začne klesat směrem dolů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články