fb pixel Ministerstvo zdravotnictví zaktualizovalo semafor a hygienici zavádí v Praze nová protiepidemická opatření – G.cz
Vyhledávání

Ministerstvo zdravotnictví zaktualizovalo semafor a hygienici zavádí v Praze nová protiepidemická opatření

Zdroj: www.mzcr.cz

A je to tady. Praha zůstává na semaforu ministerstva zdravotnictví i nadále oranžová a po vyhodnocení epidemiologické situace v souvislosti s nemocí COVID-19 dojde v hlavním městě ke zpřísnění protiepidemických opatření. Pražany čeká povinné nošení roušek a také s celonočními flámy budou mít zase na nějakou dobu utrum. Do zeleného stupně se nově zařadil okres Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 4.9.2020, 17:43

Ministerstvo zdravotnictví dnes aktualizovalo svůj semafor a hygienici informovali o změnách, které nás čekají. Slyšet se nechal z karantény prostřednictvím tiskové zprávy také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za Ano): „Je hrozně důležité, abychom byli všichni maximálně zodpovědní. Denní nárůsty nových případů jasně ukazují, že koronavirus mezi námi je a bude. Prosím občany, aby dodržovali základní hygienická pravidla, jako mytí rukou vodou a mýdlem, rozestupy od ostatních a roušky v místech, kde je hodně lidí na malém prostoru. Koronavirus není banální záležitost, nesmíme situaci podceňovat. Pokud někomu není dobře, měl by zůstat doma a kontaktovat svého praktického lékaře.“

Jeho slova doplňuje hlavní hygienička Jarmila Rážová., která se v tento moment s nemocí sama potýká a je tak také doma v izolaci: „Denní záchyty pozitivně diagnostikovaných pacientů s COVID-19 jsou celorepublikově vysoké a v čase postupně dále narůstají, v pracovní dny převyšují hodnotu 500. Vysoký počet diagnostikovaných koresponduje s velkým objemem prováděných testů a samozřejmě odráží šíření nemoci v populaci. V naprosté většině okresů ČR jde o záchyty sporadické, ojedinělé, negenerující nebezpečné a meziregionální klastry."

Ale nejen špatnými zprávami, živ je člověk. Pozitivně ministerstvo hodnotí, že plošně nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, např. podíl nově diagnostikovaných osob ve věku 65+ tvoří cca 10 % celkových nárůstů, u kategorie 75+ je to 5 %. „Za poslední týden sledujeme, že počty hospitalizovaných denně rostou, to nás musí vést k větší obezřetnosti,“ doplňuje Rážová. Mortalita je však velmi nízká a většina nově diagnostikovaných případů je bezpříznaková nebo jen s lehkým průběhem. Nejde tedy o nekontrolované plošné šíření nadregionálního rozsahu.

Nejvýznamnějším lokálním ohniskem je za poslední týden Praha, která dosahuje denních průměrných přírůstků větších než 100 (cca 7,8 / 100 000 obyvatel). Netvařme se ale překvapeně, pořád se jedná o město s největším počtem obyvatel, a tak aktuální situace již vykazuje dle hodnocení ministerstva a také hygieniků znaky komunitního přenosu. Ve srovnání s předchozím týdenním obdobím dosahuje nárůstu o 38 %. Počet případů hlášených v Praze za 14 dní přepočtených na 100 tisíc obyvatel atakuje hranici 100.

„Případy bez vazby na známý zdroj nákazy se ve sledovaném období pohybuje okolo hranice 30 % z celkového počtu hlášených případů. S ohledem na nárůst případů je však i počet případů bez známého zdroje nákazy vyšší než v minulém hodnoceném období. Vzhledem k vysokému počtu diagnostikovaných případů a tím souvisejících indikací k laboratornímu vyšetření u epidemiologických významných kontaktů očekáváme další zvýšené denní přírůstky v následujících dnech,“ hodnotí situaci v Praze ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Nadále platí, že z větší části jsou případy zaznamenávány u mladší a střední generace, která se s covidem vypořádává převážně s asymptomatickými příznaky nebo mírným průběhem onemocnění. Ale je již patrný nárůst případů ve zranitelných skupinách obyvatel, a to o 7 % oproti předcházejícímu období. U případů, u nichž je prokázán zdroj nákazy, mají nejčastěji souvislost s výskytem v rodinně nebo na pracovišti, či s návštěvou společenských a sportovních akcí. Nadále je pozorován významný záchyt u zahraničních pracovníků, případně zahraničních turistů nebo u osob navracejících se ze zahraničí. To se ale asi dalo předpokládat, že.

Z těchto důvodů se pražská hygiena rozhodla přijmout nová opatření, která by měla vést k tomu, aby se počet pozitivně testovaných nezvyšoval i nadále. Co se tedy bude dít?

Je konec s pařením v barech a nočních klubech. Doufejme, že na čas. Od 9. září 2020 bude omezena přítomnost veřejnosti v restauracích a hospodách v čase mezi 0:00 hodin a 6:00 hodin. Netýká se to těch provozů, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních). Občerstvit se ale můžete u výdejových okének nebo si odnést jídlo sebou, aniž byste vstoupili do prostor restaurace.

Od stejného dne začne platit povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech v obchodech a nákupních centrech.

A další změny nastanou od 14. září, kdy bude zavedena povinnost nošení roušek také ve společných vnitřních prostorech škol (ZŠ, SŠ a VŠ), jako jsou např. chodby, s výjimkou mateřských škol. Povinnost nosit roušku se nevztahuje na učebny, třídy, tělocvičny a kabinety. Roušky ale některá zařízení zavedla hned se začátkem školního roku.

Nadále platí již dříve zavedená povinná ochrana úst a nosu ve všech prostorech podzemní dráhy – placený prostor metra přístupný cestujícím, ve všech vnitřních prostorech nádražních budov určených pro veřejnost a ve všech vnitřních prostorech budov areálu Letiště Václava Havla.

Tak uvidíme, co nás čeká dál. Držme si všichni palce. Nemoc nepodceňujeme, ale jen doufáme, že budou opatření opravdu sloužit lidem a nestanou se součástí předvolebních kampaní jednotlivých politických subjektů. Krajské volby zde máme za měsíc, a tak si myslíme, že nápadů se vyrojí ještě mnoho. Přece jen jsou mezi námi tací, kteří dokáží ve svůj prospěch zneužít vše, nebo se o to alespoň pokusí. A taková vyděšená část národa, ta by se mohla i hodit. Co myslíte?

Podobné články

Doporučujeme

Další články