fb pixel Ministerstvo zdravotnictví představilo mapu s informacemi o nákaze koronavirem v regionech Česka – G.cz
Vyhledávání

Ministerstvo zdravotnictví představilo mapu s informacemi o nákaze koronavirem v regionech Česka

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo první avizovanou mapu čtyřstupňového systému, který bude nadále označovat jednotlivé okresy podle rizika nákazy covidem-19. Takzvaný semafor bude vždy vycházet z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky a budou s ním spojena doporučení týkající se opatření proti šíření nového typu koronaviru. Jednotlivé stupně se budou označovat bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 3.8.2020, 13:06

Mapu představila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Tiskové konference se zúčastnila kromě Rážové i ředitelka hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová, ředitel ÚZIS Ladislav Dušek a předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy Covidem-19 než stupeň 1 označený zeleně, těch je devět. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika. Oproti minulému týdnu si polepšila Praha. Ta aktuálně svítí zeleně s tím, že se nachází na pomezí právě mezi zelenou a žlutou barvou. Stejně je na tom i Moravskoslezský kraj. Důležité je, že rizikové trendy v Praze neeskalují a nešíří se zásah do rizikových skupin. Podíl případů bez prokázané vazby nákazy, je nižší než 20 procent. Situace se zklidňuje i v Moravskoslezském kraji, kde jednotlivá ohniska postupně vyhasínají. Hlavní hygienička apelovala také na veřejnost, aby byla zodpovědná.

Její slova doplnila Zdeňka Jágrová. Potvrdila to, že v Praze je výskyt onemocnění stále vysoký, a že zdroje nákazy zde stále jsou a také se dá předpokládat, že budou. Pokud čísla nadále porostou, tak nevyloučila, že budou opatření v Praze zpřísněna.

I nadále epidemiologickou situaci hodnotí v Česku jako dobrou šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek. Opět zdůraznil, že virus prostupuje populací, je stále infekční, ale není tak agresivní jako byl při vypuknutí epidemie. Mortalita je podle něj velmi nízká a necelé procento nemocných má těžký průběh. Zmínil také počty nakažených zdravotníků. Aktuálně je pozitivních 27 lékařů a 88 sester v celé republice. Tyto informace statistici pečlivě hlídají a evidují , aby bylo případně možné reagovat, pokud by došlo k masivnímu rozšíření nákazy mezi zdravotníky a mohlo tak dojít k ohrožení poskytování zdravotní péče.

Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý zmínil, že by se v České republice neměl užívat v souvislosti s Covidem-19 pojem pandemie. Situace u nás pandemii neodpovídá. Vladimír Černý také zdůraznil, že kapacita v oblasti lůžkové a také intenzivní péče je ve všech směrech postačující. Podle jeho slov jsou zdravotnická zařízení na případnou druhou vlnu nachystána. Zároveň ale řekl, že si on osobně není vůbec jistý, zda další vlna dorazí. Zároveň se musíme podle Černého s virem naučit žít tak, jako s dalšími respiračními a infekčními nemocemi, které kolem nás jsou.

Systém se bude aktualizovat každý týden na základě páteční domluvy mezi krajskými hygieniky a hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Hygienici ubezpečují, že celkově je situace v Česku dobrá, a že se vyskytují lokální ohniska onemocnění Covid-19.

Aktuálně nemocných je nyní v republice 4 811 lidí. V nemocnicích je nyní s koronavirem 253 lidí. 20 pacientů je v těžkém stavu na plicní ventilaci nebo mimotělním oběhu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články