fb pixel
Vyhledávání

Milena Vostřáková a další hlasatelky: Královny televizních obrazovek své doby zažily slávu, ale i tvrdé pády na dno

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Byly královny televizních obrazovek, módní ikony své doby, veřejnost je milovala. Ano, mluvíme o televizních hlasatelkách – dámách, které provázely diváky večerem a seznamovaly je s televizními pořady. V zásadě byly takové živé upoutávky. Některé ale spojovalo kromě šarmu a krásy i něco jiného – staly se nepohodlné pro komunistické papaláše. Jednou z nich byla i Milena Vostřáková, která by dnes oslavila své 80. narozeniny.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 28.2.2024, 05:20

Televizní hlasatelky patřily za dob socialistického Československa k největším hvězdám. Každý den vstupovaly do domácností, aby uvedly filmy, seriály, ale také zprávy nebo tolik oblíbené televizní soutěže. Měly tedy vliv na obrovskou spoustu lidí, a to se někdy tehdejší vládnoucí garnituře nelíbilo. Připomeňme si čtyři dámy, které právě za to, že byly oblíbené a také se nebály říct, co si myslí, zaplatily, a zažily tak zášť a pomstychtivost komunistických mocipánů.

Milena Vostřáková: Ta, co nebyla stěžovací typ

Kdo by to byl řekl, že tuto dámu, která by dnes slavila narozeniny, o kariéru připravil urologický čaj? Ano, byť se to zdá neuvěřitelné, tak je to tak. Milena Vostřáková pracovala v Československé televizi v letech 1957 až 1969. A patřila k osobnostem velmi oblíbeným. Ale právě v roce 1969 po výhře československých hokejistů nad Sovětským svazem v televizi řekla, že normálně pije urologický čaj, ale dnes připije vínem našim hokejistům, protože„jde o vítězství nejen sportovní, ale i morální“. A to stačilo, aby musela v době normalizace z Československé televize odejít. A nesměla uvádět ani zahrádkářský ples v Horní Dolní, jak se obecně vědělo.

Z oblíbené hvězdy se stala pouhou asistentkou scény, která vařila ostatním kávu, starala se o pohodlí herců a chodila pro účinkující a návštěvy do vrátnice. To, že s ní někteří raději nemluvili, aby se nedostali do potíží, asi nemusíme zdůrazňovat. Na televizní obrazovky se vrátila v roce 1990. Kromě toho, že se vrátila jako hlasatelka, tak moderovala například televizní pořad Sama doma. Veřejnost si ji také pamatuje jako jednu z oblíbených moderátorek rozhlasového pořadu Frekvence 1 Dámský klub. Tato usměvavá a vždy upravená elegantní dáma sama o sobě říkala: „Nejsem stěžovací typ. Když mám nějaké hoře, schovám se, aby to nikdo neviděl. Nesnáším, aby mě někdo litoval. A taky nechci obtěžovat okolí.“ Zemřela 7. července 2011.

Jarmila Šusterová: Byla první

Jarmila Šusterová se narodila 28. března 1932. Její profesní dráha byla nejprve spojena se zahraničním obchodem, kde po dva roky pracovala v právním oddělením. Ale již v roce 1953 se vše změnilo a ona nastoupila do dětské redakce Československé televize. O tři roky později, v roce 1956, byla přijata jako první stálá programová hlasatelka Československé televize. V období normalizace v roce 1971 musela z politických důvodů odejít z obrazovky. V roce 1990 sice došlo k její rehabilitaci, mohla již vystupovat v jakémkoliv pořadu. Na obrazovku se ale Jarmila Šusterová vracela již jen sporadicky. Svůj další život spojila spíše s komunální politikou. V letech 1991–1996 byla poslankyní Prahy 8 a v letech 1991–1994 byla oddávajícím úředníkem a také tím, kdo v rámci Prahy 8 vítal po dva roky nové občánky. Zemřela 24. července 2017.

Kamila Moučková: Na růžích ustláno neměla

V našem výčtu určitě nemůžeme zapomenout na Kamilu Moučkovou, jež patří k jedné z nejvýraznějších osobností, které televizní obrazovka za dobu své historie měla. Narodila se 8. dubna 1928 v Jihlavě. Do povědomí veřejnosti se navždycky zapsala jako žena, která jako vůbec první v roce 1968 ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tím byl její další osud na dlouhou dobu zpečetěný. A nic jí nepomohlo, že byla první hlasatelkou nově vzniklých Televizních novin, které se začaly vysílat 1. ledna 1957. Během pražského jara a při následném obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy se aktivně zapojila do protiokupačního vysílání televize i rozhlasu. V den příchodu cizích armád 21. srpna vysílala celý den, a to až do momentu, kdy ji ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci.

Další postihy na sebe ze strany komunistů nedaly dlouho čekat. 17. dubna 1970 vláda vydala dekret, jímž se Kamila Moučková odvolávala z vysílání televize. Následně krátce působila v dabingu, roku 1970 ji z televize definitivně propustili. Její další kariéra byla pak opravdu pestrá. Do roku 1989 pracovala na různých pozicích, např. jako kantýnská v hereckém klubu Komorního divadla či jako uklízečka, prodavačka a servírka. I nadále ji ale zajímalo dění kolem. Angažovala se v disentu a stala se jednou z prvních signatářek Charty 77. Na obrazovky se vrátila po pádu režimu. V letech 1990–1993 mimo jiné moderovala pořad Objektiv. Od roku 1994 spolupracovala s různými médii, především s Rádiem Svobodná Evropa, a byla činná v Hnutí pro občanskou svobodu a toleranci (HOST). Je podepsaná také pod několika knihami.

Heda Čechová: Měla syna „milionáře“

Poslední z dam, které bychom chtěli připomenout, je Heda Čechová. Narodila se v roce 1928, konkrétně 17. července. Se svojí hlasatelskou činností začínala velice mladá už těsně po druhé světové válce v Československém rozhlase, jako studentka chemie. Byla velice půvabná a mezi její obdivovatele patřil i tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk. Heda Čechová patřila mezi nejužší špičku českého hlasatelství a konferenciérství v 50. a 60. letech 20. století. Byla velice populární především díky svému mimořádně kultivovanému zjevu, projevu i hlasovým dispozicím. Po roce 1968 byla i ona donucena z politických důvodů v důsledku normalizace opustit Československou televizi a živila se například namlouváním magnetofonových kazet pro slepce a hlasitou četbou knih.

Její život bohužel provázely i tragédie. Ve 49 letech onemocněla rakovinou. „Později jsem se dozvěděla, že mi doktoři dávali tři měsíce života. Ale já si tehdy téměř vůbec nepřipouštěla, že by to mohlo skončit špatně,“ uvedla v jednom rozhovoru. I ona se aktivně zapojovala do polistopadového dění. V letech 1990 až 1992 byla poslankyní České národní rady za Občanské fórum. Jejím synem byl herec Vladimír Čech, který se posléze proslavil jako moderátor kdysi velmi populární soutěže Chcete být milionářem. Bohužel Hedu Čechovou potkalo to nejhorší, co se matce může stát – koukala do hrobu svého jediného dítěte. Vladimír Čech statečně bojoval s rakovinou, které ale 22. března 2013 podlehl.

Televizní hlasatelky a hlasatelé zmizeli z obrazovek veřejnoprávní televizní stanice ke konci roku 2005. Nahradily je klasické upoutávky na jednotlivé pořady tak, jak je diváci již běžně znali z komerčních televizí. Jaký je váš názor, uvítali byste zpět tyto průvodce televizním programem?

Podobné články

Doporučujeme

Další články