fb pixel Meky Žbirka jako první Slovák získal Zlatého slavíka, vyměnil si desku s Paul McCartneym a nahrál album v Abbey Road – G.cz
Vyhledávání

Meky Žbirka jako první Slovák získal Zlatého slavíka, vyměnil si desku s Paul McCartneym a nahrál album v Abbey Road

Zdroj: David Sedlecký - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52010097

Ve věku 69 let včera zemřel legendární slovenský muzikant, zpěvák a skladatel Miroslav Žbirka. Meky Žbirka nezpochybnitelně patřil k tomu nejlepšímu, co kdy československá hudební scéna vyprodukovala. I proto jeho náhlý odchod jako člověka i hudebníka tak bolí, a to jak v kruzích odborných, tak v kruzích laické veřejnosti. Žbirka se nikdy netajil svou zálibou v hudbě zahraničních ikon, u kterých často čerpal inspiraci, a populární muziku dokázal brilantně převádět do československého prostředí. Možná i právě proto byl prvním Slovákem, jenž získal Zlatého slavíka, vyměnil si desku s Paul McCartneym a nahrál své album v Abbey Road Studios.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.11.2021, 15:54

Meky

Miroslav „Meky“ Žbirka se narodil 21. října roku 1952 v Bratislavě do smíšeného manželství – matka byla Angličanka, Ruth Galeová z Londýna, a otec Slovák, Šimon Žbirka z Trnavé Hory. To bylo mimo jiné také jedním z důvodů, proč Meky Žbirka ve své budoucí kariéře zpíval v obou rodných jazycích svých rodičů.

Matka Mira Žbirky jej nejen učila anglicky, ale podporovala ho také v jeho zálibě k hudbě, k níž ho přivedli jeho starší bratři Jason a Tony – ti se velice dobře orientovali v nových zahraničních hudebních trendech a často hráli různé skladby svých oblíbených interpretů.

Mekyho hudební kariéra začala v patnácti letech, když s přáteli založil kapelu Modus. Kapela se zaměřovala zejména na covery tehdejších populárních hitů, na což navázala i svou vlastní tvorbou. Skupinu Žbirka opustil v roce 1973 a prošel například Orchestrem Gustava Broma či Orchestrem Gustáva Offermanna. Do skupiny Modus se vrátil roku 1976 a hned v následujícím roce kapela vyhrála Bratislavskou lyru s písní Úsmev.

Netrvalo ovšem dlouho a Miro Žbirka skupinu opět opustil, tentokrát však s jiným záměrem – dal se na sólovou dráhu a s Lacem Lučeničem založil novou skupinu Limit. Žbirka hned zpočátku zaznamenal veliký úspěch. Vydal svou první sólovou desku Doktor sen a již v roce 1982 porazil jako první Slovák v anketě Zlatý slavík Karla Gotta, který v té době měl v držení už šestnáct slavíků a byl poražen pouze jednou, a to v roce 1967 Waldemarem Matuškou.

Zahraniční vliv

Žbirkova hudební kariéra byla velice úspěšná, jeho hudba byla považována za kvalitní jak laickou veřejností, tak odbornými kruhy hudebních kritiků. Ve Žbirkově hudbě pochopitelně nejde zapřít silná inspirace zahraničními hudebními ikonami, které obratně dokázal převádět a inovovat do československého prostředí. Propojení těchto dvou hudebních „světů“ je znát napříč celou Žbirkovou tvorbou, zmínit lze například píseň Katka, kde se velice pravděpodobně inspiroval v Lennonově songu Woman. Zahraniční vliv lze vypozorovat například také v písni Mám čierny deň, kde je v závěru dokonce i přiznaný úryvek ze stejně kompozičně a melodicky stavěné písně Beatles s názvem Things We Said Today.

Meky Žbirka se nikdy netajil svým mimořádným obdivem k liverpoolským Beatles, které celý život považoval za největší zdroj své inspirace, a rád objasňoval, že by se bez nich možná k hudbě ani nedostal. Jedním z nejsilnějších zážitků Mekyho Žbirky bylo proto setkání s Paul McCartneym, s nímž si dokonce vyměnil desku. V roce 2012 si splnil svůj sen a nahrál EP s názvem „Made In Abbey Road“ v londýnském studiu Abbey Road, kde nahrávali například Beatles, Deep Purple, Pink Floyd, U2, Oasis a v roce 2012 se k nim připojil také Meky Žbirka. Do Abbey Road Studios se Žbirka vrátil ještě jednou, a to když pracoval na sólové desce s názvem Double album, která vyšla v roce 2018.

Čo bolí, to prebolí

Mezi Žbirkovy největší hity patří například písně Atlantida, Čo bolí, to prebolí, Balada o poľných vtákoch, 22 dní, Len s ňou, Katka, Biely kvet nebo Múr našich lások.

Miro Žbirka byl velice uznávaným hudebníkem, ale i člověkem. V roce 2019 mu bylo slovenským prezidentem Andrejem Kiskou uděleno nejvyšší slovenské státní vyznamenání, Pribinův kříž I. třídy. V roce 2007 byl slovenským deníkem Nový čas sestaven žebříček 100 nejlepších slovenských alb, do kterého se Meky Žbirka probojoval dokonce čtyřikrát, konkrétně s deskami Doktor Sen, Sezónne lásky, Modrý album a Modus. A ačkoli se Meky Žbirka narodil na Slovensku, se svou manželkou Kateřinou žil v Praze, kde také 10. listopadu 2021 na zápal plic zemřel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články