fb pixel Když umíral, v nemocničním rádiu zrovna hráli Beatles: Vrah Johna Lennona si řekl o podpis, pár hodin nato zpěváka zastřelil – G.cz
Vyhledávání

Když umíral, v nemocničním rádiu zrovna hráli Beatles: Vrah Johna Lennona si řekl o podpis, pár hodin nato zpěváka zastřelil

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Imagine all the people, living life in peace! Před 43 lety zemřel britský zpěvák a skladatel John Lennon, jeden ze čtyř členů legendární kapely The Beatles. Dodnes je považován za jednu z největších ikon v historii hudby a podíl na tom jistě má právě i jeho předčasná tragická smrt. Lennon byl zastřelen před svým domem v New Yorku fanouškem Markem Davidem Chapmanem.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 7.12.2023, 13:12

1. John Lennon byl vyfocen se svým vrahem několik hodin před svou smrtí

Skutečně se to stalo – vrah Mark David Chapman čekal na Lennona před jeho domem. Když slavný Beatle vyšel ven, aby nastoupil do auta, které ho mělo odvézt do nahrávacího studia, přišel k němu Chapman s kopií Lennonova posledního alba Double Fantasy. Vstřícný Lennon mu ho podepsal a poté se zeptal Chapmana, jestli to je vše, co pro něj může udělat. Chapman na to nadšeně přikývl. Šílenou shodou náhod se tento okamžik podařilo jinému fanouškovi, Paulu Goreshovi, vyfotit. Z toho opravdu mrazí.

2. Yoko použila fotografii Lennonových zakrvácených brýlí na obalu svého alba

Když Chapman Lennona zastřelil, upadl zraněný Lennon na zem, přičemž mu spadly jeho ikonické brýle. Zakrvácené brýle se později staly symbolem atentátu. Yoko je o rok později použila na obalu svého alba Season of Glass.

3. Paul McCartney byl novináři kritizován za svou reakci na Lennonovu smrt

Novináři pochopitelně chtěli co nejdříve získat reakce od ostatních členů The Beatles. Když se zeptali Paula McCartneyho, který měl s Lennonem po rozpadu kapely značně rozporuplný vztah, co si o vraždě myslí, odpověděl jim McCartney se žvýkačkou v puse jen „Je to děs“. Dlouho byl za to kritizován, jelikož si lidé mysleli, že je mu smrt kamaráda ukradená – McCartney později vysvětlil, že byl celý den v hrozném šoku a nedokázal se vyrovnat se svými pocity.

4. Poslední písní, kterou Lennon nahrál, byla Walking on Thin Ice

Necelou hodinu před svou smrtí ještě stihl Lennon dokončit song Walking on Thin Ice – píseň nazpívala Yoko, ale John ji mixoval a dohrál na ni kytaru. Vyšla měsíc po Lennonově smrti, v lednu 1981.

5. Poslední Lennonovo album se po jeho smrti stalo hitem

Poslední album Double Fantasy nahrál John Lennon s Yoko Ono necelý měsíc před smrtí, v listopadu 1980. První reakce byly dost negativní – kritici Lennonovi vyčítali nezajímavé texty i melodie a nelíbil se jim ani slyšitelný vliv jeho manželky. Deska se prodávala špatně; až do Lennonovy smrti, kdy se stala hitem číslo jedna po celém světě. O rok později získala cenu Grammy za nejlepší album roku.

6. Když Lennon umíral, hráli v nemocnici Beatles

Podle výpovědi chirurgů v okamžiku, kdy byl Lennon oficiálně prohlášen za mrtvého, hrála v nemocnici z reproduktorů píseň All My Loving právě od Lennonovy kapely The Beatles. Skladbu napsal Paul McCartney a byla to první píseň, kterou Beatles zahráli při svém prvním legendárním vystoupení v americké televizi v show Eda Sullivana.

7. Jedna z nejslavnějších fotek Johna a Yoko vznikla ráno před vraždou

Slavná americká fotografka Annie Leibovitz se toho dne, kdy byl Lennon zavražděn, zastavila u něj doma a nafotila sérii fotek pro časopis Rolling Stone. Nejprve odmítala nafotit oba manžele (jelikož se prý nikdo nechtěl dívat na Yoko), ale Lennon na tom trval. A tak vznikla poslední fotka tohoto páru, která je dodnes legendární.

8. Paul McCartney i George Harrison nahráli o Lennonově smrti píseň

Každý se se smrtí vyrovnává jinak – muzikant obvykle nahraje nějakou skladbu. George Harrison nahrál v roce 1981 píseň All Those Years Ago, ve které vzpomíná na Johna Lennona a na jejich společná léta v kapele. Zajímavostí je, že v písni vystupují všichni zbylí členové The Beatles – Harrison zpívá a hraje na kytaru, Ringo Starr nahrál bicí a Paul McCartney spolu se svou ženou zpívají doprovodné vokály. Sám McCartney nahrál o Lennonovi pro své album Tug of War z roku 1982 song Here Today, ve kterém se citlivě vyrovnává se smrtí svého bývalého nejlepšího kamaráda.

9. Ani okamžitý lékařský zákrok by Lennona nezachránil

Doktor Stephan Lynn, který Lennona operoval, později prohlásil, že zranění byla natolik fatální, že i kdyby Lennona postřelili přímo na operačním sále, tak by pravděpodobně nepřežil. Podle Lynnových slov byl Lennon mrtvý ještě dřív, než byl převezen do nemocnice.

10. Lennonova smrt přerušila fotbalový zápas

Zprávu o Lennonově smrti oznámil světu reportér Howard Cosell, když právě moderoval fotbalový zápas mezi New England Patriots a Miami Dolphins. Cosell, který v roce 1974 absolvoval rozhovor s Lennonem uprostřed napínavého zápasu, prohlásil:

Teď vám musíme něco oznámit. Uvědomte si, že tohle je jenom fotbalový zápas a je úplně jedno, kdo vyhraje nebo prohraje. Od ABC News se k nám dostala zpráva o nevýslovné tragédii v New York City: John Lennon, pravděpodobně nejznámější z členů skupiny The Beatles, byl postřelen před svým bytem. Okamžitě byl převezen do Rooseveltovy nemocnice, kde byl při příjezdu prohlášen za mrtvého.

A tady si přečtěte 6 zajímavostí o seriálu MASH.

Podobné články

Doporučujeme

Další články