Mekáč je vlastně český vynález: Na nejslavnějších hambáčích světa si pochutnáváme díky potomkovi našich krajanů – G.cz
Vyhledávání

Mekáč je vlastně český vynález: Na nejslavnějších hambáčích světa si pochutnáváme díky potomkovi našich krajanů

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Psal se rok 1955, když podnikatel Ray Kroc převzal zajímavý koncept bratrů McDonaldových a otevřel v Des Plaines první bistro McDonald's svého druhu na světě. Potomek českých emigrantů tak založil dnes největší řetězec restaurací na světě. Prohlédněte si galerii fotek z historie slavné červenožluté společnosti.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 16.10.2019, 13:38

České kořeny McDonald's

Ray Kroc se narodil 5. října 1902 Oak Parku do rodiny českých emigrantů. Jeho otec Alois Kroc pocházel z vesnice Stupno, poblíž Plzně a český původ měla i jeho manželka. Ray Kroc již v mládí vyměnil celou řadu zaměstnání, aby nakonec skončil jako obchodní cestující společnosti Prince Castle, která prodávala nový typ mixérů. V roce 1953 si Kroc všiml, že si jistí bratři Richard a Maurice McDonaldovi objednali poměrně velké množství těchto přístrojů do své restaurace v San Bernardinu v Kalifornii. Tak došlo k historickému setkání, kdy Kroc, uchvácený systémem výdeje rychlého občerstvení, vstoupil do společnosti se svým plánem zakládat restaurace po celé zemi na principu franšízy - místo poboček dodal Kroc image a know-how schopným podnikatelům, kteří tak vedli své vlastní podniky podle jednotného vzoru.

Během několika let ovládla společnost McDonald's celou Ameriku a velice brzo expandovala i do jiných zemí - v roce 1966 byla otevřena první zahraniční restaurace v sousední Kanadě. Kroc brzo poté společnost opustil a zemřel 14. ledna 1984 v San Diegu. Časopis Time ho zařadil mezi 100 nejdůležitějších osobností 20. století a v roce 2016 o něm byl natočen životopisný film Zakladatel s Michaelem Keatonem v hlavní roli.

Takže až si příště budete pochutnávat na šťavnatém Big Macu, vzpomeňte si, že jíte vlastně české jídlo.

A tady si můžete nastudovat 12 druhů těch nejotravnějších turistů, kteří nám ničí život v Praze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články