Mekáč je vlastně český vynález: Na nejslavnějších hambáčích světa si pochutnáváme díky potomkovi našich krajanů

Obrázek uživatele arian.ebrahimi
15.04.2019, 16:35

Před 64 lety se navždy změnil svět rychlého občerstvení, když podnikatel Ray Kroc otevřel v Des Plaines první McDonald's svého druhu na světě. Potomek český emigrantů tak založil úspěšný koncept, který je dnes největším řetězcem restaurací na světě. Prohlédněte si galerii fotek z historie slavné červenožluté společnosti.

České kořeny McDonald's

Ray Kroc se narodil 5. října 1902 Oak Parku do rodiny českých emigrantů. Jeho otec Alois Kroc pocházel z vesnice Stupno, poblíž Plzně a český původ měla i jeho manželka. Ray Kroc již v mládí vyměnil celou řadu zaměstnání, aby nakonec skončil jako obchodní cestující společnosti Prince Castle, která prodávala nový typ mixérů. V roce 1953 si Kroc všiml, že si jistí bratři Richard a Maurice McDonaldovi objednali poměrně velké množství těchto přístrojů do své restaurace v San Bernardinu v Kalifornii. Tak došlo k historickému setkání, kdy Kroc, uchvácený systémem výdeje rychlého občerstvení, vstoupil do společnosti se svým plánem zakládat restaurace po celé zemi na principu franšízy - místo poboček dodal Kroc image a know-how schopným podnikatelům, kteří tak vedli své vlastní podniky podle jednotného vzoru.

Během několika let ovládla společnost McDonald's celou Ameriku a velice brzo expandovala i do jiných zemí - v roce 1966 byla otevřena první zahraniční restaurace v sousední Kanadě. Kroc brzo poté společnost opustil a zemřel 14. ledna 1984 v San Diegu. Časopis Time ho zařadil mezi 100 nejdůležitějších osobností 20. století a v roce 2016 o něm byl natočen životopisný film Zakladatel s Michaelem Keatonem v hlavní roli.

Takže až si příště budete pochutnávat na šťavnatém Big Macu, tak si vzpomeňtě, že jíte vlastně české jídlo.

A tady si můžete nastudovat 12 druhů těch nejotravnějších turistů, kteří nám ničí život v Praze.


Komentáře

Doporučeno pro vás