fb pixel Megafilm Lidice, zpatlaný Smrtihlav a další 4 snímky z období Heydrichiády: Které stojí za vidění? – G.cz
Vyhledávání

Megafilm Lidice, zpatlaný Smrtihlav a další 4 snímky z období Heydrichiády: Které stojí za vidění?

O vztahu Reinharda a Liny, jejich cestě na výsluní a pádu po atentátu byl natočen snímek Smrtihlav. (foto z filmu) + DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

V květnu roku 1942 provedli Jozef Gabčík a Jan Kubiš atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, což v protektorátním Česku rozpoutalo nevýslovný teror, pro který se vžilo označení (druhá) Heydrichiáda. Temná kapitola našich dějin inspirovala a dodnes inspiruje filmaře. Které kousky stojí za vidění a které můžete vypustit?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 11.6.2019, 11:15

1. Lidice (2011)

Teror, který nacisté v Protektorátu Čechy a Morava rozpoutali po atentátu na Reinharda Heydricha, byl nevýslovný. Jedním z nejtragičtějších vrcholů, dá-li se to tak vůbec říct, bylo vyhlazení Lidic a Ležáků na základě podstrčených důkazů o napojení tamních lidí na útok na protektora. Snímek Petra Nikolaeva má své mouchy, je ale dobře, že se do tak velkého projektu čeští tvůrci pustili. Podívat s na něj můžete dnes od 20 hodin na ČT 1.

2. Smrtihlav (2017)

Koprodukční Anthropoid se podle nás moc nepovedl a třeba Aňa Geislerová je v něm vyloženě otravná. Ještě horší je ale Smrtihlav. Ten se víc zaměřuje na Heydrichův život, a i když i v něm jde o atentát, vidíme protektorovy začátky, kariérní postup i vztah s manželkou Linou, který byl pro něj dost zásadní. A much je tam víc - třeba zásadní okamžiky atentátu se vůbec nenatáčely v Praze, ale v Budapešti. Tohle můžete vypustit.

3. Vyšší princip (1960)

Krejčíkův snímek patří k absolutní klasice české kinematografie, i když po filmové stránce to zas takové veledílo není. Herci trochu přehrávají, scénář mírně pokulhává. Adaptace Drdovy povídky má ale tak silné poselství, že to dokáže zasáhnout i dnes. Závěrečná scéna, v níž profesor Málek odmítne odsoudit neprávem popravené studenty, prostě dojme i největšího cynika.

4. ...a pátý jezdec je strach (1964)

Další kus ze 60. let, který sleduje osud židovského lékaře Brauna během nacistické okupace a vrací se do období prvních transportů. Snímek stojí na hereckých výkonech Miroslava Macháčka a Olgy Scheinpflugové.

5. Protektor (2009)

Snímek Marka Najbrta pomohl na výslunní Marku Danielovi a Janě Plodkové. Depresivní snímek se skvělým soundtrackem od kapely Midi Lidi líčí nacistickou okupaci a atentát na Heydricha tím nejjednodušším způsobem, na osobním příběhu smíšeného manželského páru.

6. Atentát (1964)

Sequensův snímek ze 60. letc, ač poznamenaný dobovým režimem, patří k nejpoveděnějším a nejvěrnějším filmovým přepisům událostí z května 1942. Velkou zásluhu na tom má herecká extratřída, zastoupená například Radkem Brzobohatým, Ladislavem Mrkvičkou, Luďkem Munzarem a dalšími esy. Tohle za vidění rozhodně stojí.

A tady čtěte 10 zajímavostí o atentátu na Heydricha.

Podobné články

Doporučujeme

Další články