fb pixel Medvěd Wojtek, který za války bojoval v polské armádě a další neskutečné skutečné příběhy – G.cz
Vyhledávání

Medvěd Wojtek, který za války bojoval v polské armádě a další neskutečné skutečné příběhy

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Začínajícím scenáristům se říká, že nemají psát o tom, co skutečně zažili, protože realitě nikdo neuvěří. Občas je totiž pořádně šílená...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.8.2020, 15:46

Hrdina Wojtek

Někdy v roce 1941 se poblíž Hamadánu v Persii narodil Wojtek. Wojtek byl válečným hrdinou - účastnil se bitvy o Monte Cassino, miloval pivo a dosáhl hodnosti desátníka. Něco ho ale od jeho spolubojovníků odlišovalo - byl to totiž krásný a statný exemplář medvěda syrského.

Ano, ve druhé světové válce po boku mužstva generála Anderse jako člen 22. zásobovací roty dělostřelectva 2. polského armádního sboru skutečně bojoval medvěd. Vycvičená a lidumilná šelma byla sborem adoptována a adorována. Vojáci ho jako medvídě vyměnili za pár masových konzerv s osiřelým perským chlapcem a okamžitě ho začali opečovávat. Protože mládě ještě neumělo samo jíst, polští muži v uniformách ho krmili kondenzovaným mlékem zředěným vodou z lahve od vodky, do které byl nakroucený šátek. Možná i proto medvěd v dospělosti zbožnoval vše, co se podávalo ve skleněných lahvích, obzvlášť pak pivo, které dostával za dobré chování. Wojtek po večerech chodil po stanech a s vojáky si hrál a mazlil se s nimi... Prostě idylka.

Je proto trochu smutné, že po válce Wojtek skončil v ZOO, na druhou stranu, v divočině by nepřežil. Hezké na tom je, že i tam ho ale jeho parťáci z boje chodili navštěvovat, a to dokonce přímo do výběhu, navzdory zákazům. Medvědí hrdina uhynul ve 22 letech. Zdá se to jako neuvěřitelný příběh, ale skutečně se stal. Na takové je naše historie bohatá, několik nejlepších jsme vybrali do následující galerie:

Přečtěte si tak například neskutečnou story Juliane Koepcke, které by se mělo přezdívat „reálná Tarzanka“. Její rodiče byli němečtí biologové, kteří žili a bádali v peruánském pralese. Na Štědrý den roku 1971, když bylo Juliane 17 let, letěla s matkou navštívit otce do města Pucallpa. Letadlo ale vletělo do bouřky a zasáhl jej blesk. Z 92 pasažérů přežila pouze Juliane, kterou při pádu zachránilo, že zůstala připoutaná v sedačce a dopadla i s ní. Zraněná dívka od otce znala základní pravidla pro přežití v divočině, a tak se vydala po proudu potoka. Byla zraněná, hladová a neměla brýle, takže špatně viděla. Přesto po deseti dnech dorazila do civilizace a zachránila se.

Prostě úkaz. A takových je v galerii rovnou děvět!

Podobné články

Doporučujeme

Další články