Německá invaze do SSSR
Invaze nacistického Německa do Sovětského svazu brzy po svém zahájení pokročila až k masovým náletům na Moskvu a k okupaci částí Ukrajiny. Právě německý výpad proti SSSR byl totiž tou pravou definicí bleskové války – Němci toho času zabírali sovětské území závratnou rychlostí.
26. srpna si Adolf Hitler pozval Benita Mussoliniho do Brest-Litovsku, kde Němci zničili městskou citadelu, aby se se svým přítelem mohl podělit o radost z rychlého dobývání. Velkou ironií této historické události je skutečnost, že Ukrajinci původně považovali Němce za osvoboditele od jejich sovětských utlačovatelů a za spojence v boji za svou nezávislost.
Již v červenci však Němci začali zatýkat Ukrajince, kteří agitovali a organizovali provizorní státní vládu s výhledem na autonomii. Tyto provinilce posléze převáželi do koncentračních táborů, kde je drželi nebo přímo likvidovali.
Deportace maďarských Židů
Ještě větší hrůzy však byly vyhrazeny pro Židy žijící na „novém německém území“. Krátce poté, co se Maďarsko jako německý spojenec přidalo do největšího konfliktu v dějinách lidstva a 27. srpna 1941 vyhlásilo Sovětskému svazu válku, se rozhodli úředníci zodpovědní za cizí státní příslušníky žijící v Maďarsku vyhostit „cizí“ Židy.
Desítky tisíc maďarských Židů byly ze země vyhoštěny a přinuceny emigrovat na Ukrajinu. Maďaři naložili Židy do nákladních vozů a odvezli je do podkarpatské Jasině, odkud byli převezeni přes bývalou sovětskou hranici a předáni Němcům.
V německých rukou byli pak Židé nuceni pochodovat z Kolomyje do Kamence Podolského. Generál SS Friedrich Jeckeln slíbil, že se s přílivem nových uprchlíků vypořádá „úplnou likvidací těchto Židů do 1. září“.
Masakr v Kamenci Podolském
Pracoval nakonec ještě rychleji, než svým pohlavárům slíbil. 28. srpna nechal napochodovat přes 23 tisíc maďarských i místních Židů ke kráterům po bombardování u Kamence Podolského.
Na místě jim nařídil, aby se svlékli a nechal je zasypat palbou ze samopalů. Ti, kteří nezemřeli pod salvou střel, byli pohřbeni zaživa pod tíhou mrtvol, které se na nich postupně hromadily. Jednalo se o první masovou vraždu v souvislosti s konečným řešením židovské otázky.
Do konce války bylo na území Ukrajiny zavražděno více než 600 tisíc Židů.
Zdroj: History, Wikipedia