fb pixel
Vyhledávání

Masakr v Greensboro: Členové Ku Klux Klanu a neonacisté zastřelili pět komunistických demonstrantů. Byla do incidentu zapojena tamější policie a federální vláda?

Zdroj: The Romero Institute - upload of old photos, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32926489

Psal se 3. listopad roku 1979, když bylo zastřeleno pět členů Komunistické dělnické strany, kteří se účastnili pochodu s názvem „Smrt Klanu“ v Greensboro v Severní Karolíně. O útok se postarali neonacisté a členové Ku Klux Klanu. Několik dalších bylo při události zraněno, proto se o incidentu později začalo mluvit jako o masakru v Greensboro. Šlo o incident motivovaný vzájemnou nenávistí, nebo byla do události zapojena i tamější policie a federální vláda?

Jan Fiedler
Jan Fiedler 4.11.2023, 09:31

„Smrt Klanu“

Shromáždění a pochod proti Ku Klux Klanu zorganizovali členové Komunistické dělnické strany, k nimž se připojila skupina místních afroamerických dělníků z mlýna. Pochod však narušila karavana aut s neonacisty a příslušníky Klanu a na videozáznamu bylo možné vidět, jak demonstranti zahájili násilí kopáním a údery do vozidel svých neonacistických odpůrců.

Členové Klanu a neonacisté poté zahájili palbu a postřelili šest demonstrantů. Komunisté, kteří měli u sebe skryté zbraně, pak palbu opětovali. Když přestřelka skončila, pět demonstrantů bylo mrtvých nebo umíralo a několik dalších jich bylo zraněno.

Soud

V roce 1980 bylo šest členů Klanu a neonacistů postaveno před soud kvůli obvinění z vraždy a výtržnictví. Během procesu vyšly najevo důkazy, které naznačovaly, že policie v Greensboro a možná i federální vláda si byly vědomy pravděpodobnosti násilností na shromáždění, ale neudělaly nic pro to, aby jim zabránily.

Edward Dawson, placený informátor policejního oddělení v Greensboro a bývalý informátor FBI v Klanu, pomáhal masakr plánovat a informoval policii v Greensboro o podrobnostech, zatímco Bernard Butkovich, agent Úřadu pro alkohol, tabák a střelné zbraně (ATF) pracující v utajení v místní pobočce Americké nacistické strany, dodal některé z použitých střelných zbraní. Když nadešel plánovaný čas, kdy měli neonacisté a klansmani narušit pochod, taktická jednotka policejního oddělení v Greensboro, která měla pochod monitorovat, podezřele chyběla.

Osvobození

Šest obžalovaných bylo zproštěno všech obvinění s odůvodněním, že na demonstranty stříleli v sebeobraně. V roce 1984 skončil federální proces rovněž osvobozujícím rozsudkem.

V roce 1985 porota v Severní Karolíně shledala dva policisty z Greensboro, pět nacistů a Edwarda Dawsona odpovědnými za „protiprávní smrt“ jednoho z usmrcených demonstrantů a nařídila jim zaplatit odškodné ve výši téměř 400 000 dolarů. Porota však rovněž rozhodla, že mezi Klanem, místní policií a federální vládou nedošlo ke spiknutí s cílem narušit shromáždění nebo zranit protestující.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články