fb pixel Mank: Divočina Hollywoodu 30. let. David Fincher se vrací na stříbrné plátno černobílým životopisem – G.cz
Vyhledávání

Mank: Divočina Hollywoodu 30. let. David Fincher se vrací na stříbrné plátno černobílým životopisem

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

David Fincher se po dvou sezónách vynikajícího krimi seriálu Mindhunter vrátil do křesla filmového režiséra a podle třicet let starého scénáře svého otce natočil životopisné drama o scenáristovi legendárního Občana Kanea, kterým rozhodně nebyl Orson Wells. S touto premisou alespoň Fincher a Fincher v počinu nazvaném Mank primárně pracují...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.11.2020, 07:00

Hermanovy problémy

Slangové slovo mank označuje něco, co je hnusné, téměř až odporné. Zároveň je to název nového filmu Davida Finchera, který se po dvou sériích krimi seriálu Minhunter na chvíli vrátil k práci pro stříbrné plátno. A pro Netflix. Mank bude na streamingové platformě k vidění od 4. prosince, ale ve vybraných kinech v USA byl uveden už začátkem listopadu, a to nepochybně kvůli otevření cesty k oscarovým nominacím.

Je to přece Fincher a ten na žádné malé projekty necílí! Posledním filmem uznávaného režiséra třetího Vetřelce, kultovního Sedm, Klubu rváčů či Úkrytu byla vynikající Zmizelá s Benem Affleckem a výtečně děsivou Rosamund Pike v hlavních rolích manželů, jejichž vzájemná nenávist jde opravdu až na dřeň. Očekávat od Manka maximum je na místě, ačkoliv biografie scenáristy, který žil a pracoval v Hollywoodu 30. let, se tématicky z filmografie mistra thrillerů poněkud vymyká.

Pro Finchera je ale Mank tak trochu osobní záležitost. Příběh sarkastického alkoholika Hermana J. Mankiewicze, který spolu s Orsonem Wellsem napsal scénář ke stěžejnímu dílu americké kinematografie - Občanu Kaneovi - totiž jako námět životopisného filmu už v 90. letech zpracoval Fincherův otec Jack Fincher. Nápad dostal poté, co si v The New York Times přečetl článek, který zpochybňoval, nakolik se Welles na scénáři ke Kaneovi skutečně podílel. Film chtěl natočit za účasti Kevina Spaceyho a Jodie Foster, ale z projektu sešlo a Fincher starší pak v roce 2003 zemřel.

Nyní, po 30 letech, se Fincher junior rozhodl otcovo dílo oprášit. Roli Mankiewicze svěřil vždy skvělému Gary Oldmanovi. Sekundovat mu budou Amanda Seyfried coby hollywoodská herečka Marion Davies, Lily Collins v úloze Mankiewiczovy loajální sekretářky Rity Alexander či Tom Burke, jemuž připadla role Orsona Wellese. Ve filmu, který je natočen černobíle a odehrává se v Hollywoodu 30. let, se objeví řada tamních hvězd té doby včetně třeba Grety Garbo nebo Charlieho Chaplina.

Mank zní na první dobrou jako film dělaný přesně a cíleně pro Oscary, nicméně to nemusí nutně znamenat něco špatného a ostatně, na sklonku roku už uvidíme jenom takové kousky - Howardova Americká elegie je koneckonců totéž. Na rozdíl do Rona Howarda je ale David Fincher prokazatelně kvalitní a především konzistentní tvůrce s jasným stylem, který zatím zklamal málokdy, pokud se dá vůbec hovořit o nějakém vyloženém zklamání. Mank není jeho tradičním polem působnosti, přesto - nebo možná právě proto - by mohl být jeho nejzajímavějším projektem. Anebo taky tím nejhorším. Uvidíme od 4. prosince na Netflixu a my vám posléze samozřejmě přineseme recenzi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články