Staříci v Bílém domě
Donald Trump je nejstarším zvoleným prezidentem Spojených států. Přesto, že mu bylo na začátku jeho vládnutí 70 let, mohli by tento rekord příští rok pokořit rovnou tři demokratičtí kandidáti. Bernie Sanders by těsně před svým zvolení oslavil 79. narozeniny a jeho největší soupeř Joe Biden by byl jen o rok mladší. Stejně starý jako bývalý viceprezident je pak i potenciální kandidát Michael Bloomberg. Vysoký věk současných zájemců o křeslo v Bílém domě značně poutá pozornost médií a zdravotní kondice postarších kandidátů vyvolává otázky, zda jsou schopni vykonávat náročnou práci prezidenta. Téma věku prezidentských kandidátů se přitom objevilo již několikrát v historii.
Skutečně vážně se stáří řešilo například v roce 1984, kdy se ve volbách utkali tehdejší prezident Ronald Reagan a demokratický kandidát Walter Mondale. V té době byl třiasedmdesátiletý Reagan nejstarším prezidentem v historii a i když bylo již na začátku voleb jasné, že nebude mít větší problémy obhájit svůj mandát, po první prezidentské debatě si začali někteří voliči klást otázku, zda-li není prezident příliš starý – během debaty se mu totiž pletla slova a působil tak přinejlepším zmateně a unaveně. Nebyl by to ovšem Ronald Reagan, kdyby se mu nepodařilo kritiku svých konkurentů zničit jednou vtipnou poznámkou. Když se ho v následující prezidentské debatě zeptali na jeho věk, pronesl Reagan s úsměvem: „Nebudu z toho (věku) dělat téma své kampaně. Nehodlám v kampani poukazovat na mládí a nezkušenost svého protikandidáta.“
Touto jednou poznámkou Reagan na dobro ukončil jakékoliv spekulace o svém příliš vysokém věku – dokonce svým vtipem rozesmál i svého soupeře, šestapadesátiletého Mondalea, který později přiznal, že v ten moment mu došlo, že volby nikdy nemůže vyhrát. Reagan byl nakonec zvolen v jednom z nejpřesvědčivějších vítězství v americké historii, kdy z výjimkou Mondaleovy rodné Minnesoty a hlavního města, vyhrál ve všech ostatních státech.
Bob Dole a jeho historky z války
I když se věk kandidátů tu a tam řešil i během jiných voleb, skutečně vážně se o staří mluvilo ještě v roce 1996. Energického a mladé prezidenta Billa Clintona tehdy ve volbách vyzval republikánský kandidát Bob Dole, veterán z druhé světové války. Třiasedmdesátiletý senátor tehdy vedle o 23 let mladšího Clintona vypadal prostě starý a i jeho kampaň byla vedená lehce nostalgickým stylem, kdy se Dole rozhodl tehdejšího prezidenta vykreslit jako příslušníka rozmazlené generace baby boomers (lidi narození mezi lety 1946 a 1964). Sám sebe viděl Dole jako člena generace, která vyhrála druhou světovou válku a svým voličům říkal, že „možná potřebuje být povolán do služby ještě jednou“.
Tato taktika, spolu s neustálými narážkami na válku a krizi 30. let, sice fungovala na starší voliče, ale mladí Dolea odpískali. A problémy pokračovaly – aby dokázal, že je v dobré kondici, rozhodl se Dole zveřejnit své fotky, jak v kraťasech cvičí na běžícím páse, což si vysloužilo spíše výsměch než obdiv. Situace se ještě zhoršila poté, co Dole během kampaně upadl z podia na zem. Přesto, že se pokoušel situaci zlehčit vtipem, že se jen pokoušel tančit Macarenu, video z jeho pádu, kdy se s bolestným obličejem zvedá za pomoci dvou lidí ze země, obletělo celou Ameriku a jenom zhoršilo jeho vyhlídky na zvolení.
I když Clinton nikdy přímo neútočil na Dolea kvůli jeho věku, během jedné z debat prohlásil, že Dole není starý, ale jeho myšlenky ano a obvinil ho, že chce národ vrátit do minulosti. Dole, který po celou kampaň zaostával v průzkumech za Clintonem, nakonec volby prohrál právě i kvůli svému věku. Při pohledu na dnešní kandidáty přitom vypadal jako mladík.
A tady si přečtěte o Stepanu Banderovi.