fb pixel
Vyhledávání

"Malý krok pro člověka...": 50 let od prvního úspěšného letu na Měsíc si připomeneme jeho zatměním

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Každý oslavuje 50. výročí od „malého kroku pro člověka, ale velkého skoku pro lidstvu“, po svém. Start letu americké posádky připomene videomapping na Žižkovské věži, firma LEGO přišla s přesnou replikou lunárního modulu Apollo 11, NASA zpřístupnila veřejnosti řídící centrum, odkud byla celá mise koordinována a na nebi nastane v úterý 16. července krátce před půlnocí částečné zatmění Měsíce.

Václav Roman
Václav Roman 15.7.2019, 06:00

Zatmění 50 let od startu letu na Měsíc

Krásně to vyšlo. Náš kosmický soused se dostane 16. července do zemského stínu. Bude to právě na den přesně 50 let od slavné chvíle, kdy se k němu vydala posádka Apolla 11, což bylo bezesporu jedno z největších a nejsledovanějších dobrodružstvích lidstva.

Abychom byli přesní Neil Armstrong, Edwin "Buzz" Aldrin a Michael Collins se k Měsíci vydali díky nosné raketě Saturn V dne 16. července 1969 v 15:32 středoevropského letního času (SELČ) a úspěšně přistáli 20. července ve 22:17 SELČ. Pár hodin na to, otiskl Armstrong do měsíčního povrchu stopu své boty a pronesl onu památnou větu: „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro celé lidstvo.“

Jak lépe si 50. výročí této slavné události připomenout, než zatměním Měsíce?

Nebude sice úplné jako to, kterého jsme se dočkali letos v lednu, ale i tak to bude při dobré viditelnosti krásná podívaná. Dojde k němu v úterý 16. července 2019. Maximální částečné zatmění našeho vesmírného souputníka nastane zhruba půl hodiny před půlnocí. Měsíc v tu chvíli bude ponořen v zemském stínu přibližně ze dvou třetin, což se projeví jeho působivým zbarvením. Zatmělá část by měla mít nádech pozemských červánků, z oblohy ale nezmizí. Jakou barvu přesně nabude, bude záležet na stavu znečištění zemské atmosféry.

U nás bude částečné zatmění Měsíce pozorovatelné v noci z 16. na 17. července prakticky v celém jeho průběhu. Měsíc vyjde kolem deváté hodiny večerní, krátce na to uvidí pozorovatelé, že je jeho levý okraj o něco tmavší. Jev zesílí kolem desáté hodiny. Maximum zatmění pak nastane přesně ve 23:31 SELČ, to bude v zemském stínu ponořeno přesně 65,3 % měsíčního úplňku.

Bude to velká výzva pro fotografy. Scenerii zatmělého Měsíce doplní Saturn s Jupiterem a úchvatná Mléčná dráha v pozadí.

V následující galerii se můžete podívat, jak to na Měsíci vypadá:

Kdy bude další?

Další obdobný jev bude na našem území pozorovatelný až 10. ledna 2020, kdy se dočkáme polostínového zatmění Měsíce. Kdo by chtěl vidět úplné zatmění, musí být trpělivý a vydržet čekat do 7. září 2025. Kdy se na Měsíc podívá další člověk, je zatím ve hvězdách.

Úterní podívaná není zdaleko všechno, na co se můžeme v nejbližší době na noční obloze těšit. Už se pomalu můžeme začít těšit na pravidelný vesmírný jev, zvaný Perseidy. Nejznámější meteorický roj dosáhne maxima v noci z 12. na 13. srpna.

A zde si můžete připomenout 4 zpackané lunární mise, z nichž některé skončily tragédií.

Podobné články

Doporučujeme

Další články