fb pixel Macron slaví narozeniny, ale Francie mu nepřeje: Protivládní demonstrace mají po Vánocích pokračovat – G.cz
Vyhledávání

Macron slaví narozeniny, ale Francie mu nepřeje: Protivládní demonstrace mají po Vánocích pokračovat

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Macron ani jeho administrativa nehodlá couvnout v otázce důchodové reformy a vypadá to, že žluté vesty ho za to nehodlají přestat trestat. Stávky a protesty proti plánovaným změnám v sociálním systému mají sice na pár dní ustat, ale jen proto, že stávkující nechtějí zbytku republiky kazit Vánoce, a pak se má pokračovat. Macron podle vlastních slov doufal, že se všechno nějak do svátků urovná, ale zatím to tak nevypadá.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.12.2019, 21:31

Happy birthday, Mr. President

Francouzský prezident slaví teprve dvaačtyřicáté narozeniny, přestože už je dva roky v úřadu. V roce 2017 vyhrál se svým středolevicovým základem nad nacionalistkou Marine Le Penovou drtivými šestašedesáti procenty a stal se jedním z nejmladších vůdců, které země galského kohouta kdy měla.

Za ty dva roky se toho ale hodně změnilo. Tím posledním problémem je aktuálně plánovaná důchodová reforma. Odborníci se sice shodují, že ta už je dlouho potřeba, ale mladý prezident k ní nepřistoupil úplně nejšťastněji. Změny mají důchodový systém výrazně zjednodušit, ze současných dvaačtyřiceti modelů výpočtu penze by se měl starobní důchod vypočítávat podle jednotného klíče a odchod do důchodu by pak taky zůstal na stávajících dvaašedesáti letech, nicméně reforma by měla motivovat lidi, aby zůstali na trhu déle nejrůznějšími bonusy a benefity.

Zejtra nepřijdu, šéfe, au revoir!

Experti říkají, že problém Francouzů není ani tak spojen s reformou jako takovou, ale je to jejich způsob, jak vyjádřit svou nespokojenost s celou vládní garniturou. Nepomáhá prý ani to, že prezident neumí zemi své kroky dostatečně prodat. Do stávek se začátkem prosince zapojili hlavně dopravci, ale také učitelé, profesoři… a v neposlední řadě lidé ze zdravotnictví.

Macron si určitě bude dnes při sfoukávání svých dvaačtyřiceti svíček přát jenom to, aby se situace přes Vánoce uklidnila… a hlavně zdravíčko. Ale vzhledem k tomu, že odbory slibují po Vánocích další stávky a s přihlédnutím k tomu, že Francouzi milují ze všeho nejvíc kromě kapitulování právě stávkování, nevypadá to na hezký konec prezidentova roku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články