fb pixel
Vyhledávání

Má Transgas ještě šanci? 20 ohrožených brutalistických staveb napříč Evropou, které možná zmizí

+ DALŠÍCH 16 FOTEK + DALŠÍCH 17 FOTEK

Do brutalistického Transgasu se už zakously demoliční bagry, přesto svitla naděje, že by unikátní budova mohla být zachráněna. Praha rozjela jednání s developerskou společností HB Reavis o odkupu a zvažuje do prostoru přesunout 500 svých úředníků. Majitel však prvotní nabídku odmítl, a proto teď město hledá spoluinvestory. Bourání poválečné architektury bohužel není ojedinělá záležitost. Podívejte se do galerie, jaké další evropské budovy jsou ohroženy.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 21.2.2019, 11:59

Nejistý osud brutalistické architektury

V pátek dopoledne začala demolice bývalého Plynárenského řídícího centra na Vinohradské ulici. Společnost HB Reavis zároveň plánuje budovy prodat i s developerským projektem, který tam připravuje. Bourání by podle harmonogramu mělo trvat několik měsíců. Ve středu v podvečer se u budovy sešla skupina osob, která protestovala proti stržení budovy. Nyní jim svitla malá naděje, že jejich prosby budou vyslyšeny.

Praha se totiž stále snaží budovy získat a zachránit. První jednání s developerem však ztroskotalo, protože město nabídlo příliš nízkou cenu. "Vlastník na cenovou nabídku nepřístoupil, tudíž hledáme jiné alternativy, například oslovit nějaké soukromé spoluinvestory," uvedl Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu). Problémem podle radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) totiž je, že město může nabídnout jen posudkovou cenu za budovu.

Osud unikátního díla týmu Jindřicha Malátky, Iva Loose, Zdeňka Eisenreicha a Václava Aulického byl definitivně zpečetěn 1. února, kdy bylo vydáno pravomocné rozhodnutí o demolici. Bourání brutalistické architektury představuje nebezpečný precedens. Odborníci dlouhodobě kritizují podle nich liknavý přístup ministerstva kultury k památkové ochraně budov vzniklých po druhé světové válce.

Do osudu Transgasu se v minulosti snažil vložit i Klub za starou Prahu, který intervenoval u ministerstva kultury, aby budovu prohlásilo za nemovitou památku. To však jeho prosby nevyslyšelo a rozhodlo, že se o pamětihodnost nejedná. Své stanovisko zdůvodnilo tím, že budovy údajně nejsou vhodně začleněny do okolí. Právě to je ale poznávací znak brutalistických staveb.

Podívejte se do galerie na další budovy, kterým podle platformy #SOSBRUTALISM hrozí zánik:

A tady čtěte o brutalistickém obchodním domě Kotva.

Podobné články

Doporučujeme

Další články