fb pixel Obchodní dům Kotva jako schizofrenie socialismu: Jak se v Praze ocitl kus Švédska – G.cz
Vyhledávání

Obchodní dům Kotva jako schizofrenie socialismu: Jak se v Praze ocitl kus Švédska

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Před 44 lety byl na pražském náměstí Republiky otevřen obchodní dům Kotva. Dnes je lehce opomíjen a lidé míří za nákupy spíše do novějších obchodních center, které v posledních letech vyrostly jako houby po dešti. Při otevření za časů normalizace však vzaly nákupuchtivé davy Kotvu útokem. Podívejte se na galerii, jak tento obchodní dům vznikal.

Václav Roman
Václav Roman 20.2.2019, 14:15

Made in Sweden

Obchodní dům Kotva byl postaven v první polovině 70. let podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Ti se stali zářnými představitely moderního architektonického stylu zvaného brutalismus a kromě návrhů Kotvy se podíleli též na plánech hotelu Thermal v Karlových Varech nebo české ambasády v Berlíně.

Kotvu postavila švédská stavební společnost SIAB, což bylo v té době něco naprosto neobvyklého. Švédové dostali zakázku, protože byly schopní dílo dokončit rychle a kvalitně. Navíc byli schopní dodat západní technologie, jako třeba výtahy či eskalátory. A tak se v centru Prahy ocitl kus Švédska.

Samotná stavba byla zahájena v roce 1972 a ke slavnostnímu otevření došlo 20. února 1975. Kotva se měla stát symbolem hojnosti a bohatství socialismu, a proto na slavnostní otevření zamířila velká spousta lidí. Všichni doufali, že zde seženou něco jiného než běžný sortiment. Největší obchodní dům v Československu však nic až tak převratného nenabízel a řadu lidí zklamal. Krom toho se Kotvě nevyhnuly problémy se zásobováním, hojnost všeho tak byla vidět jenom na papíře, ne v regálech se zbožím.

Podívejte se na unikátní fotografie, jak unikátní obchoďák vznikal:

A když jsme u toho nakupování představujeme Apple Pay: Plaťte svým mobilem a šetřete plast z kreditních karet. Poradíme vám, jak na to.

Podobné články

Doporučujeme

Další články